Co je vlastně klimakterium neboli přechod?
Jedná se o období, kdy žena ještě menstruuje, ale již nepravidelně. Jde tedy o přechod, který doprovází mnoho hormonálních změn. Pro většinu žen je to velice těžké, jelikož tělo prochází změnami. Vaječníky produkují méně ženského hormonu estrogenu a díky tomu dochází k výkyvům v organismu. Objevují se návaly horka, nespavost, náladovost, bolest hlavy, podrážděnost, plačtivost, suchost vagíny a ztráta libida. Klimakterium jde zvládnout i s menšími obtížemi. Zde je několik rad a tipů, jak na to.
Jste stále zpocená? Zaměřte se na výběr oblečení.
Ač se to nezdá, vhodné oblečení udělá hodně. Syntetické materiály jsou neprodyšné a způsobují větší pocení. Je dobré volit 100% bavlnu nebo co nejméně syntetických příměsí. V zimě můžete vyzkoušet tzv. funkční trička, která dokonale sají pot a není to pak vidět. V létě jsou vhodné volné šaty s lehkým svetříkem, který můžete kdykoliv svléknout. Vůbec není od věci mít sebou do práce jedno tričko na převlečení.
Antiperspirant vždy při ruce
Nejenom, že se žena hodně potí, ale díky nerovnováze hormonů i velmi zapáchá. Je proto dobré mít vždy v kabelce příruční antiperspirant, nejlépe s příměsí stříbra, který zabraňuje pocení. Doporučuje se i několikrát denně použít kvalitní parfém, jehož vůně je silná a dlouho vydrží.
Čaj z červeného jetele a sója
Všeobecně je známo, že červený jetel obsahuje přírodní látky, které jsou svým složením velice podobné ženským hormonům. Proto popíjení čaje z jetele pomáhá nastolit v organismu rovnováhu a zvládat lépe přechod. Červený jetel bývá k dostání v lékárnách i jako doplněk stravy. Vhodná je i sója a produkty z ní, ta totiž také obsahuje fytoestrogeny. Nesmíme však zapomenout, že sója je geneticky upravovaná a kvůli jejímu pěstování se kácejí deštné pralesy.
Být v pohybu
V období klimakteria je určitě dobrý pohyb. Zažene nejednu „depku“. Během sportovní aktivity se totiž v těle vyplavují hormony serotonin a noradrenalin, které zlepšují náladu.