Dostatek pohybu
S příchodem podzimu začnou kolísat denní a noční teploty a počasí je opravdu nevyzpytatelné. Jeden den svítí sluníčko, je dvacet stupňů, druhý den je deset a leje jako z konve. Večer se začíná brzy stmívat a to vše nepůsobí pozitivně na naší psychiku. Člověk je unavený a často bez nálady. Jak se z toho dostat? Nejlepším receptem na podzimní „depku“ je dostatek pohybu. Zvolte si takovou tělesnou aktivitu, které vám nejlépe vyhovuje – například běhání, plavání, posilování, jóga, pilates, atp. a věnujte se jí minimálně třikrát týdně. Nejlépe kombinujte více sportů a zkuste být fyzicky aktivní každý den (klidně jen několik minut). Je totiž vědecky dokázáno, že pohyb zlepšuje náladu – během tělesné aktivity se vyplavují endorfiny – hormony štěstí.
Upravte jídelníček
Na naši psychiku má obrovský vliv nejen pohyb, ale i strava. Pokud jste unavení a nemáte chuť cokoliv dělat, vynechejte ze svého jídelníčku těžká jídla a maso jezte pouze dvakrát týdně. Důležité je začít dobrou, energeticky hodnotnou snídaní – například ovesnou kaší, jogurtem s musli a různými semínky, celozrnným chlebem s lučinou a zeleninou, atp. K svačině je vhodné ovoce či zelenina, může být doplněna knockebrotem či celozrnnými plackami a ořechy. Obědy by měly být opravdu pestré. Minimálně jednou týdně ryba, minimálně jednou týdně luštěniny, vyzkoušet můžete bulgur či kuskus se zeleninou, který je velice snadný a rychlý na přípravu. Zařadit můžete také jedno sladké jídlo týdně – například v podobě jáhlové kaše s ovocem či rýžového nákypu.
Pití má také velký vliv
Na podzim bychom měli změnit i tekutiny, které přijímáme. V létě jsme byli zvyklí pít vodu, šťávy, džusy, třeba i bublinkové nápoje jako je kola, fanta, sprite, apod. Tyto nápoje nám poskytovaly osvěžení, avšak s příchodem chladnějšího počasí je nutné tělo zahřát a povzbudit. K snídani je vhodný černý čaj s citrónem a medem. S citrónem rozhodně nešetřete, vitamín C v něm obsažený dodává tělu energii a pomáhá proti únavě. Vhodný je také zelený čaj – ten dodává energii, avšak ochlazuje a snižuje tlak. Vynikající je zázvorový čaj (zejména při nachlazení) či zázvorový džus, který prohřívá a má antibakteriální účinky. Ženšen také povzbuzuje a má afrodiziakální účinky. Ze studených nápojů si můžete dopřát minerálku s vyšším obsahem hořčíku – pomůže proti únavě a podrážděnosti.