Obezita jako nemoc
Dovedete si představit, že začnete mít problémy s tím, že se nevejdete na sedačku v letadle, že máte problém dopnout košili velikosti XXXL, ostýcháte se chodit na různé společenské akce, nemůžete sportovat a vůbec se necítíte dobře ve svém těle? Obezita je nemoc a dokáže nám nejen značně znepříjemnit život, ale zdaleka to není jen o té estetické stránce, ohrožuje také naše zdraví a může nám zkrátit život.
Ondřejův příběh
I Ondřej se dostal do podobné situace. Sám se několikrát pokoušel zhubnout, ale bezvýsledně. V roce 2013 se proto poprvé rozhodl obrátit na odborníky.
„V té době jsem však žil s partnerem, který mě psychicky týral a nechtěl, abych zhubnul,“ říká. Pokusů o zhubnutí tedy zanechal a znovu se na kliniku vrátil až v roce 2020. „Důvod byl jednoduchý. Chtěl jsem být znovu ten mladý, sebevědomý muž jako před lety, a ne se pořád jen bát, kdy zase neobleču kalhoty a košili 3XL,“ vypráví. „Pamatuji si dobře, jak v roce 2021, půl roku před operací, jsem tu košili už ani nezapnul. Vzteky jsem ji roztrhal a sám sobě před zrcadlem nafackoval. Byla to velmi bizarní a bezvýchodná situace,“ popisuje Ondřej.
Chirurgická léčba obezity
Dnes se obezita léčí několika způsoby a jedním z nich je léčba chirurgická. Právě tu našemu pacientovi po důkladném vyšetření lékaři z OB Kliniky doporučili, a to konkrétně plikaci žaludku. Je to laparoskopicky prováděná operace, při níž se pomocí speciálních nástrojů zavine oblast velkého zakřivení žaludku, takže se z něj stane trubice a žaludek má mnohem menší objem.
„Výběr typu operace patří do rukou bariatrického chirurga a celého spolupracujícího týmu,“ vysvětluje primářka OB Kliniky MUDr. Petra Šrámková. Výhodou tohoto zákroku je mj. i fakt, že do těla není nutné zavádět žádný cizí materiál a ani nedochází k nezvratnému odstranění velké části většinou zdravého orgánu, jako se to děje při podobném zákroku pro léčbu obezity.
Kromě toho jde o miniinvazivní zákrok, takže ani doba hospitalizace a rekonvalescence není dlouhá. „Pacient po plikaci žaludku zůstává na naší klinice 2 noci a pak je propuštěn domů,“ popisuje primářka MUDr. Šrámková. Hned po operaci začíná Ondřej dodržovat upravený jídelníček a chodí na OB Kliniku na pravidelné kontroly.
Úspěch po operaci
Ondřej kdysi vážil 150, možná 160 kg. Dnes má 92 kilogramů. „Nic mě netíží ani neomezuje. Dobře se mi dýchá, cukr, tlak i cholesterol mám výborné,“ říká. Na operaci se podle svých slov nijak zvlášť nepřipravoval.
„Začal jsem chodit pěšky, snažil jsem se jíst menší porce a přemýšlet o tom, co jím. A hlavně, jsem začal sledovat módu a motivoval se tím, že jsem si začal nakupovat oblečení velikosti XL,“ říká s tím, že dnes už nosí většinou velikost L. „Moje největší příprava tak byla asi psychická,“ dodává. A co by vzkázal všem, kteří o hubnutí teprve přemýšlejí? „Neváhejte a běžte za svým zdravějším já, nic to není.“
Podpora odborníků
„Ondřej je jedním z velmi úspěšných pacientů, kteří absolvovali bariatrickou plikaci a měla jsem možnost sledovat jeho proměnu nejen fyzickou, ale i psychickou. Jeho cesta za „lepším já“ nebyla snadná, ale překonal všechny překážky a dnes je z něj zcela jiný Ondřej, než kterého jsem měla možnost poznat v předoperační přípravě a mám z jeho úspěchu velkou radost. Plikace mu umožnila zvládnout zhubnout neuvěřitelných 56 kg, ale hlavní díl spolupráce závisí vždy na pacientovi. Velmi důležitá je i podpora celého multidisciplinárního týmu – internisty, chirurga, nutričního terapeuta, gastroenterologa a psychologa. S operací celá cesta teprve začíná, ale výsledek přináší mnoho benefitů,“ komentuje psycholožka Iva Belasová z OB Kliniky.
O Ondřejův příběh se s námi, kromě něho, podělili odborníci z OB Kliniky – Centra pro léčbu obezity a metabolických onemocnění v Praze, prof. MUDr. Martin Fried, CSc., přednosta kliniky, MUDr. Petra Šrámková, obezitoložka, Mgr. Iva Belasová, psycholožka a Mgr. Karolína Hlavatá, nutriční specialistka.
Foto: archiv Ondřeje a fotografie pracoviště OB Kliniky.