Ponožky jsou základ
Čas od času trápí zápach nohou každého. Jak se zápachem zatočit? Vyměňujte si často ponožky za čisté. Je také důležité vybírat si materiály – volte pouze bavlněné bez syntetických příměsí. Syntetické materiály způsobují menší savost ponožek a pocení nohou. Perte na vysokou teplotu, ať se zbavíte bakterií.
Časté mytí nohou
Jestliže jsou vaše nohy cítit, je vhodné si je často mýt. Kdykoliv, když máte možnost. Používejte antibakteriální mýdlo a důkladně nohy osušte. Po umytí můžete použít zásyp na nohy.
Jak to máte s botami?
Silný zápach nohou ve většině případů způsobuje určitý druh obuvi. Většinou se jedná o uzavřené neprodyšné boty, ve kterých se nohy tzv. paří. Také některé materiály způsobují zápach a chození v botách na boso – pot se nevsakuje do ponožek, ale do výstelky bot. Základem je tedy volit prodyšnou obuv z kvalitních materiálů, a pokud potřebujete boty uzavřené a nepromokavé, vyměňujte často vložky do bot. Boty můžete také vystříkávat spreji k tomu určenými. Další rada zní – jestliže zmoknete a máte boty „durch“, důkladně je vysušte!
Koupele nohou
Dobré účinky mají koupele. Dopřát si je můžete na večer, před spaním. Výborná je jedlá soda – 1 polévková lžíce sody se rozpustí v 1 litru vlažné vody. Koupel provádějte dvakrát týdně po dobu 15 minut. Účinná je také octová koupel – 4 lžíce octa na 1 litr vlažné vody.
Pozor, i strava má vliv!
Je také dokázáno, že potraviny ovlivňují „zápach“ našeho potu. Jestliže vám zapáchají nohy, popřemýšlejte nad svým jídelníčkem. Vliv má cibule, česnek, nadměrná konzumace masa, uzenin a některé koření, např. kari.
Choďte na boso
Kdykoliv máte možnost, vyzujte se a choďte na boso. Nejen, že tím promasírujete akupresurní body, což má dobrý vliv na vaše zdraví, ale vaše chodidla budou na vzduchu a to je výtečná prevence proti plísním a zápachu.
Krém proti plísním
Jestliže vás zápach nohou trápí dlouhodobě, sáhněte po krému proti plísním. Jsou volně prodejné v lékárnách a lékárník vám poradí.