Hledat příčiny
Abychom se mohli zbavit nepříjemné, někdy až bolestivé plynatosti, je potřeba najít její příčiny. V drtivé většině případů se jedná o stravu, někdy je plynatost způsobena stresem či závažnějším onemocněním.
Nadýmavé potraviny
Je všeobecně známo, že existují potraviny, které zaručeně způsobují plynatost. Patří sem luštěniny a zelenina – nejvíce cibule, zelí, paprika, česnek, brokolice, květák, hrášek, celer, mrkev, petržel, kedlubny, ředkvičky, ale i některé druhy brambor, atd.. Mezi nejméně nadýmavé druhy patří rajčata a salátová okurka. Samozřejmě není dobré z jídelníčku zeleninu a luštěniny odstranit, jelikož jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Můžeme snížit porce a vyzkoušet před konzumací tepelnou úpravu. Zeleninu podusit a luštěniny před vařením naložit na 12 hodin do vody, vodu pak slít a při vaření odebírat pěnu. Pozor! Laktóza také může způsobovat plynatost, jestliže trpíte nesnášenlivostí. Lidé s laktózovou intolerancí by si měli mléčné výrobky úplně odepřít. Mnoho z nás, však intoleranci mít nemusí, ale i přesto laktóza ve střevech tvoří plyny. Pokud tento jev vysledujete, omezte mléčné výrobky.
Bylinky proti plynatosti
Bylinný čaj několikrát denně je skvělou a snadnou terapií. Mezi bylinky proti plynatosti patří – máta, fenykl, anýz, heřmánek, řepík a meduňka. Bez problémů je seženete v lékárně či prodejně s bylinkami a zdravou výživou.
Léky také pomohou
Na trhu je mnoho přípravků, které celkem rychle zaberou a jsou volně prodejné v lékárnách. Mezi takovou „klasiku“ patří černé uhlí. Dále pak výrobky s bylinnými výtažky, také Espumisan, Iberogast, atp.
Nahřívání a cvičení
Jestliže trpíte často plynatostí, vyzkoušejte nahřívací dečku či gel, či nahřátý polštářek a přiložte na oblast břicha. Vhodné je také protahovací cvičení, které plyny uvolní.
Jestliže nic nezabírá, je vhodné navštívit lékaře, jelikož se může jednat o příznak závažnějšího onemocnění.