Zima bývá dlouhá
Mnoho lidí nemá zimu příliš v lásce, jelikož dny jsou velmi krátké a je brzy tma. Je naprosto běžné, že ráno jdeme za tmy do práce a odpoledne za tmy z práce. To bývá opravdu ubíjející a depresivní. Je proto velice důležité vyrazit ven (o víkendu, nebo když už se dny prodlouží) hned jakmile vysvitne sluníčko. Je totiž dokázáno, že sluneční svit nám dodává energii a zlepšuje náladu. Vhodné jsou dlouhé procházky do přírody, např. si můžete naplánovat výlet na nějakou rozhlednu v okolí. Pokud se teploty drží dlouhou dobu pod bodem mrazu, skvělou aktivitou je i bruslení na ledě (tam, kde je to povolené). Když napadne pořádná sněhová pokrývka, můžete vyzkoušet běžky. Ano, možná si vzpomenete na ty muka na lyžáku, kdy vás učitelé hnali nemilosrdně kupředu a nedbali množství pádů a vyvrtnutých kotníků… Ale zkusit to na dobře vysoustružené stopě, na vhodných běžkách a s botami pevně držícími kotník, to je jiné kafe. Běhání na běžkách je opravdu skvělý sport, při kterém protáhnete celé tělo, zpevníte svaly, spálíte mnoho kalorií a užijete si přírodu. (Většina ski půjčoven nabízí i běžecké vybavení.)
Mnoho lidí si také pochvaluje sněžnice. Dostanete se díky nim mimo cesty, kde byste jinak zapadli a užijete si zimní krajinu z úplně jiné perspektivy.
Pokud prostě a jednoduše nemusíte sníh, vyzkoušejte například nordic walking v nížinách.
A co dělat, když nechci na čerstvý vzduch?
Zima je samozřejmě ideální období pro indoorové aktivity, to je jasná věc. Pro ty, kteří se potřebují protáhnout a zrelaxovat zároveň, se doporučuje jóga, čchi-kung nebo tai-chi. Takové cvičení můžete doplnit o posilování či plavání, kdy rozproudíte krev a prokrvíte celé tělo. Po sportovních výkonech je dobré si dopřát vířivku a následně třeba i masáž. Ta udržuje mnoho lidí psychicky v pohodě.
Odborníci doporučují v zimním období saunování. Je to jedinečný způsob, jak prohřát kosti, vypotit škodlivé látky a zároveň se otužovat plus posílit imunitu.