Léčivé koupele v dnešní době nejsou tolik populární. V mnoha domácnostech nenajdete vanu, pouze sprchový kout, takže na koupel rovnou můžete zapomenout. Avšak právě koupele jsou velmi účinné. Člověk totiž obsahové látky vstřebává kůží a dýchacím ústrojím, kterým se dostávají do krevního oběhu. Pozitivní efekt má teplá voda a hydrostatický tlak. Proto se bylinné koupele doporučují na oběhový systém, endokrinní funkce a ledviny. Nesmíme zapomenout, že také uvolňují svalstvo. O popularizaci léčivých koupelí se zasadil Sebastian Kneipp v 19.století.
Jak si léčivou koupel připravit?
Koupele jsou různé, buď známe celkovou, nebo částečnou, kam patří sedací koupel a koupel nohou. V lázních se také můžete setkat s přehřívací, střídavou a stoupací lázní, na které se vyrábí speciální vany.
Teplou koupel volíme spíše večer před spaním. Teplota vody by měla mít 36-38°C, pokud bychom volili přehřívací, teplota vody může mít i kolem 43°C. Ta by měla však trvat pouze 10 minut. Doba celkové teplé koupele se doporučuje 10-15 minut.
Povzbuzující koupel si dopřejeme ráno, která by měla být vlažná. Studená koupel by neměla trvat déle než 10 sekund.
Pozor! Lidé trpící vysokým krevním tlakem, srdečními onemocněními, atp. přehřívací a studené koupele neprovádějí.
Přísady do koupelí volíme dle obtíží
Do koupele dáváme takové přísady, které prospějí našemu zdraví. Používají se buď čerstvé bylinky, odvar z nich, éterické oleje či extrakty. Například – rozmarýn povzbuzuje organismus, máta osvěžuje, levandule uklidňuje a doporučuje se na dobrý spánek, citron osvěžuje, kozlík na spánek, meduňka na uklidnění a napětí, lipový květ uvolňuje.
Pokud chcete koupel připravit ze sušených či čerstvých bylinek, poraďte se s lékárníkem. Na celkovou koupel se doporučuje přelít hrst bylinek dvěma litry vroucí vody a odvar nechat deset minut zakrytý louhovat. Poté přilít do lázně.