Co to je?
Infekce močových cest je zánět močového měchýře a močové trubice. Tímto onemocněním trpí převážně ženy a ve většině případů opakovaně. Pokud se zánět začne léčit včas, zvládne se to i přírodní cestou, jinak se nasadí antibiotika. Je dobré infekci močových cest nepodceňovat, jelikož se může rozvinout i v zánět ledvin a to je velice bolestivé.
Příčiny
Příčinou zánětu močových cest je bakteriální infekce. Bakterie se přemnoží v močových cestách, dostanou se do močového měchýře a vyvolají tak zánět. Je proto důležité nezadržovat moč, to může infekci zhoršovat. Další příčinou bývá nastydnutí a špatná hygiena. Některé ženy trpí zánětem v těhotenství, jelikož močový měchýř stlačuje plod a nemůže se dostatečně vyprazdňovat.
Příznaky
Pokud žena potřebuje často močit a vymočí se jen nepatrně přes silné nucení, jedná se o zánět. Močení může pálit, píchat i silně bolet. Také bolest v podbřišku bývá pro infekci příznačná. Dále to poznáte podle zakalené či tmavé a zapáchající moči. Pokud se dostaví i bolesti v zádech, provázená zimnicí a horečkou, jedná se o zánět ledvin.
Léčba
S léčbou je nutné začít co nejdříve, při prvních příznacích – pálení, píchání, nucení na močení. Brusinka (klikva) 400mg dvakrát denně pomáhá okyselit moč a tím vytváří nepříznivé prostředí pro bakterie. Doplnit můžete vitaminem C a echinaceou, tím se posílí imunitní systém. Pokud se po podání přírodních přípravků zdravotní stav nezlepší do 36 hodin, je nutné vyhledat lékaře. Ten pravděpodobně předepíše antibiotika. Dodržením některých zásad můžete zánětu předcházet – nosit bavlněné prádlo (ne tanga), nezůstávat v mokrých plavkách, nezadržovat moč, udržovat pohlavní ústrojí a oblast konečníku v čistotě.