Je to zánět nebo co?
Člověk, který trpí náhlým a nutkavým močením se často domnívá, že má zánět močového měchýře. Muži mívají podezření na problém s prostatou, ale může se jednat o jiné onemocnění urologického původu. Nejčastěji totiž jde o hyperaktivní močový měchýř neboli OAB syndrom (z anglického overactive bladder syndrome). Toto onemocnění může provázet i únik moči, v tom případě mluvíme o tzv. mokrém hyperaktivním močovém měchýři. Pokud nedochází k úniku moči, jedná se o suchý hyperaktivní močový měchýř.
Příčiny OAB syndromu
Příčinou tohoto onemocnění je porucha mozkového regulačního systému, který řídí svaly močového měchýře. Dochází k tomu dlouhodobým přetěžováním limbického systému, což je centrum duševního a tělesného zdraví. Limbická část mozku dá signál k předčasnému a náhlému sevření močového měchýře. Poté dojde k minimálnímu vyprázdnění.
Jak se to projevuje?
Objevuje se časté močení – vícekrát než osmkrát denně, přičemž pacient vylučuje malé množství moči. Většinou se to nemění ani v noci, kdy musí člověk navštívit toaletu vícekrát než jednou – jde o tzv. nykturii. Dále jde o urgentní močení, které se pacientovi špatně odhaduje a může tak dojít i k nechtěnému úniku moči. Dalším příznakem bývá neschopnost udržet moč – tzv. urgentní inkontinence. K té dochází důsledkem křečových stahů svaloviny močového měchýře.
Léčba
Pokud máte podezření na hyperaktivní močový měchýř, sledujte bedlivě příznaky, diagnostika není snadná. Můžete také vyzkoušet orientační online test na internetu. Lékař nejčastěji doporučuje léčbu behaviorální, což znamená změnu životního stylu. Dále se předepisují spasmolytika. Existuje také elektrická stimulace, přičemž dochází k dráždění aferentních a eferentních vláken, které mají na svědomí stahování příčně pruhovaného uretrálního svalu a svaloviny pánevního dna. Dále se doporučuje posilování svalů pánevního dna.