S pandemií koronaviru přišel i zvýšený důraz na hygienu. Časté mytí a dezinfikování rukou se pro nás stalo běžnou součástí života. Viry a bakterie však neútočí jen venku, ale i v našich příbytcích. Přinášíme vám několik pravidel, jak si poradit s úklidem domácnosti.

Strašák jménem koronavirus rapidně zvýšil prodej dezinfekčních prostředků, i těch pro domácnost. Je ale opravdu třeba pravidelně zbavovat pracovní plochy, podlahy i prádlo bakterií? Poradíme vám, kdy sáhnout po “drastičtějších” čistících prostředcích pro domácnost a jak přistupovat k očistě kuchyně, koupelny i ložnice.

Obyčejné přípravky jsou dostačující

V našich příbytcích se to jen hemží mikroorganismy, což sice může znít trochu děsivě, ale vězte, že většina bakterií je člověku prospěšná. I když se může zdát, že použitím dezinfekčních prostředků domácnost dokonale vycídíme, a tím uchráníme zdraví svých blízkých, realita je trochu jiná. Čističe s obsahem dezinfekčních látek sice zbaví podlahy i plochy bakterií, bohužel však i těch, které našemu tělu prospívají. Takové prostředky jsou navíc zatěžující pro životní prostředí a jejich špatné dávkování může vést ke vzniku alergií. Použití antibakteriálních přípravků má proto smysl hlavně v případech, kdy je v domácnosti člověk s oslabenou imunitou nebo trpí akutní infekční nemocí (například průjmem). V ostatních situacích stačí běžné prostředky pro úklid domácnosti.

Vlhko je líheň bakterií

Choroboplodným zárodkům a bakteriím se příliš nedaří v suchém prostředí, naopak velmi prospívají ve vlhku. Mokré ručníky, utěrky, houbičky na nádobí i ložní prádlo jsou proto jejich živnou půdou. Jaké zásady dodržovat?

1. Ložnice

V posteli člověk stráví přibližně třetinu svého života a kvalitní spánek je velmi důležitý pro naše fyzické i psychické zdraví. Ke spánkové hygieně však nepatří jen dodržování režimových opatření, ale také správná péče o ložní prádlo.

Během spaní naše tělo uvolní asi litr tekutiny a ta se vsákne do ložního prádla, povlečení i matrací. O naše lůžkoviny se navíc dělíme s velkým množstvím bakterií a roztočů, které je třeba pravidelně likvidovat, jinak mohou našemu zdraví přitížit. Lůžkoviny je proto dobré vyprat minimálně jednou za čtrnáct dní, a to na teplotu 60°C, která roztočům nesvědčí. Péči je ale dobré věnovat i matracím, pravidelně je vysávat a alespoň dvakrát do roka vyprat na 60°C polštáře a peřiny.

2. Kuchyně

Při přípravě jídla je obzvlášť důležité dbát hygienických zásad. Maso může obsahovat zárodky bakterií a špatnou manipulací s ním se tyto nežádoucí mikroorganismy snadno přenášejí na okolní plochy. Nejen potraviny však představují riziko. Také pomocníci jako jsou houbičky na nádobí či utěrky mohou představovat riziko.

Houbičky a hadry v kuchyni měníme minimálně jednou za týden, v závislosti na jejich opotřebení. Pokud budeme umývat mastné nádobí či plochy, musíme výměnu samozřejmě urychlit. Utěrky lze s klidným svědomím obměnit i každý den. Zejména pokud s nimi stíráme nejen nádobí, ale i pracovní plochy.

3. Koupelna

Tak, jako by měl mít každý svůj vlastní kartáček na zuby, by měl mít i vlastní ručník, aby nedocházelo k přenosu potencionálních zárodků nemocí. Ručníky je dobré po umytí rozprostřít, aby měly šanci uschnout a nezůstávaly dlouho vlhké. Frekvence jejich výměny by měla být alespoň jednou týdně.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů