V houbaření jsme my Češi doslova mistři, protože jsme tuto dovednost dovedli k dokonalosti. Když jsou příznivé podmínky a lesy ozdobí sametové kloboučky hub, bereme hvozdy útokem. Pochlubit se plným košem hub je otázkou cti houbařů, ale při sběru je třeba dodržovat jistá pravidla, aby nedošlo k újmě na zdraví.
Houbaření jako nebezpečná aktivita
Tak jako asi vše v životě, i pobyt v lese a houbaření má svá pravidla, která je třeba dodržovat, abychom nezpůsobili újmu sobě ani přírodě. Již jako malí jsme se učili, že se máme v lese pohybovat tiše a s respektem k jeho obyvatelům. A tohle pravidlo samozřejmě platí i pro dospělé. V dnešní době je často slyšet i o setkáních houbařů s divokými prasaty. Není ale nutné panikařit. Zvířata jsou značně inteligentní a o kontakt s člověkem nestojí. Pokud to půjde, vyhnou se vám proto obloukem.
Více než zvěř je však nebezpečná neznalost hub. Protože se houbařská sezona rozjíždí, přibývá i pacientů s žaludečními obtížemi spojenými s konzumací hub, ale také otrav. Houbaři totiž občas zamění muchomůrku růžovku za tygrovanou kolegyni, která je jedovatá. Nejjedovatější je však u nás muchomůrka zelená, po jejímž požití dojde k silné otravě organismu. Houby proto sbíráme pouze ty, u nichž si jsme stoprocentně jistí, o který druh se jedná.
Jak se zachovat při podezření na otravu?
Bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem. To jsou typické příznaky houbové otravy. Po požití lysohlávek i některých druhů muchomůrek se mohou objevit také halucinace a potíže s koordinací, či rozšířené zornice.
Co dělat při podezření na otravu:
- vyvolat zvracení – u dospělých vypít 500 ml teplé vody se lžící soli, u dětí stačí větší množství teplé vody. Zvracení lze navíc vydráždit strčením prstů do krku.
- zajistit vzorky k pozdější identifikaci (ideálně zbytky jídla nebo kousek zvratků), uložit je do uzavíratelné nádoby a předat zdravotníkům
- nepít mléko ani alkohol!
- po vyzvracení sníst 5–10 tablet živočišného uhlí rozdrceného v troše vody
- neprodleně vyhledat lékařskou pomoc
- k vyšetření přibrat i další osoby, které pokrm konzumovaly
Důležité: u slabé otravy se většinou příznaky projeví velmi rychle. U těžké otravy je pomalejší nástup a potíže se mohou dostavit po 8–24 hodinách.
1 komentář
Pokud si nejsem jistý, tak k určení zda je houba jedlá či nikoliv, používám mobilní aplikaci např. Aplikace na houby a jsem v klidu.