Běžná bylinka

Hluchavka bílá je vytrvalá bylinka z čeledi hluchavkovitých, která roste prakticky všude, je to totiž plevelovitá rostlina. Roste v celé Evropě, v Severní Americe a v severní části Asie. U nás ji nejčastěji najdete v příkopech, křovinách, lesích a na rumištích. Asi ji každý dobře zná, ale přece jen – je velice podobná kopřivě, ale nedorůstá takové výšky a její listy nejsou na okrajích tak ostře vykrajované a jsou jemně plstnaté. Má bílé až nažloutlé kalíškovité květy. Sbíráme právě květy nebo kvetoucí vršky rostlin v období od května do konce července. Sběr je vhodný za suchého slunečného počasí a bylinku sušíme v jedné, tenké vrstvě, nejlépe rychle, umělým teplem při teplotě 35°C, poté uchováváme v hermeticky uzavíratelné nádobě.

Co obsahuje?

Hluchavka bílá obsahuje silice, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy jako je saponin a cholin, což jsou užitečné antioxidanty + biogenní aminy tyramin, metylamin, ale také histamin. Všechny tyto látky najdeme v květech. Ve zbytku rostliny je těchto látek obsaženo méně, ale jsou zde navíc minerální látky a stopové prvky.

Na co je dobrá?

Hluchavka je při použití vnitřně močopudná a protizánětlivá. Pomáhá při zánětech horních cest dýchacích, jelikož usnadňuje odkašlávání. Pro ženy je obzvláště dobrá, působí proti menstruačním bolestem a křečím, dále také ulevuje při zánětech vaječníků. Podporuje také pravidelnou stolici. Zevně si můžeme připravit koupel nebo obklad z natě, který pomáhá při léčení mokvavých ran, popálenin, ale i při hemoroidech a abscesech.

Vyzkoušejte čaj nebo salát

Čaj připravujeme z jedné lžičky sušené hluchavky, kterou přelijeme 2dcl vroucí vody. Necháme cca 3 minuty louhovat a popíjíme dvakrát denně. Listy nebo květy hluchavky bílé můžeme použít i do zeleninových salátů.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit