Heřmánek lékařský je bylina, která je hojně využívána k léčivým účinkům, avšak pozor! Časté užívání heřmánkového čaje může mít i negativní účinky na naše zdraví. Naše tělo si zvykne na tuto bylinku a bere ji jako samozřejmost a v případě ukončení užívání heřmánkového čaje již nemusí léčit, dále je zde možný vznik alergie na heřmánek. Chcete se o jmenované bylině dozvědět více? Tento článek je určen právě Vám!
Výskyt
Heřmánek je bylina, kterou poznáme díky jejímu typickému aroma. Jedná se o jednoletou bylinu, která dosahuje výšky až 50 cm. Tato se často vyskytuje v okolí polí s obilím či polních hnojišť jako plevel a někdy také roste na loukách.
Sběr a skladování
U heřmánku sbíráme jeho květy, které musí být suché, a to zejména v období od konce května až do září. Bylinku sušíme na stinném místě (nikdy ne na přímých slunečních paprscích) a poté ji uchováváme na suchém místě v prodyšných (papírových či látkových) sáčcích.
Využití
Co se týká využití heřmánku, tak rozlišujeme užití vnitřní a zevní, kdy k zevnímu užívání řadíme přípravu čaje z bylinky.
Mezi zevní užití bylinky řadíme zejména obklady, koupele, kloktání, inhalaci či používání mastiček.
Účinky na zdraví
Díky vysokému obsahu silic, flavanoidů, farnesenu, hořčin a matricin dosáhneme konzumací či zevním užíváním příznivých léčivých účinků.
Heřmánek je hojně užíván jako pomocník při bolestech bříška a průjmu, a to především u malých dětí, avšak při jmenovaných zdravotních potížích napomáhá i u dospělých osob, kdy ženám pomáhá také při gynekologických potížích.
Dalším pozitivem užívání heřmánkového čaje je jeho uklidňující účinek na naši nervovou soustavu, avšak tohoto účinku se dočkáme až při pravidelnějším užívání.
Hemeroidy patří mezi velmi nepříjemné onemocnění, které se můžeme pokusit vyléčit koupelemi v heřmánkové vodě.
Jmenovaná bylina také pomáhá s léčením kožních vyráže, zklidňuje kožní záněty a nelze také pominout její léčivé účinky při chronických zánětech hrtanu, mandlí a jiných nemocech dutiny ústní.