Co to vlastně je?
Gotu kola neboli pupečník asijský je popínavá trvalka, která roste buď na suchu (v tom případě má tenké lístky) nebo ve vodě (přičemž vyniká širokými vějířovitými listy). Najdeme ji v horkých, vlhkých a bažinatých oblastech Střední a Jižní Ameriky, v Austrálii, Číně, na Srí Lance, na Madagaskaru a v Indii. Právě v Indii se gotu kola používala v tradiční indické medicíně nazývané ájurvéda. Zde je popsáno, že se používala hlavně na kožní nemoci. V dnešní době už je gotu kola běžně k dostání v Evropě i v České republice jako doplněk stravy. Při výběru dbejte na to, aby výrobky byly standardizovány na 10% asiatikosidu, léčebné látky této rostliny.
Jaké má účinky?
Gotu kola se může používat zevně formou obkladů či vnitřně jako čaj nebo ve formě prášků, tobolek, tabletek nebo tinktury. Mezi její hlavní léčivé účinky patří podpora zdravého vývoje pojivových tkání a potlačování tvorby zatvrdlin. Proto je vhodná při léčení chorobných kožních stavů. Ve Francii se přibližně od roku 1880 používá k léčbě popálenin. Je také dobrá na vředy, poranění kůže, ale i keloidní jizvy – což jsou přebujelé jizevnaté tkáně. Rovněž se zdá, že napomáhá průtoku krve v lidském organismu a tím by mohla napomáhat k léčení křečových žil. Některé studie již potvrdily zlepšení stavu u pacientů s tímto onemocněním. Jiné studie ukazují skvělé výsledky při aplikaci na místa postižená psoriázou. Další příznivé účinky byly zjištěny v oblasti zlepšování paměti. Gotu kola by měla zlepšovat i soustředění a zvyšovat pozornost.
Jak tuto léčivku užívat?
Většina lidí preferuje užívání tabletek. K léčbě křečových žil se doporučuje 200mg standardizovaného výtažku 3x denně. Na popáleniny užívejte 200mg 2x denně. Zevně se přikládají na postižené místo sterilní obvazy namočené do odvaru nebo tinktury gotu koly. Pozor! Těhotné ženy by tuto léčivku neměly užívat.