Glaukom známý také jako “zelený zákal” je onemocnění, při němž dochází k postupnému odumírání a degeneraci vláken očního nervu. Projevuje se poruchami vidění až úplnou ztrátou zraku. Ve své podstatě se nejedná o klasický zákal čočky jako například v případě šedého zákalu, a proto může být lidové označení “zelený zákal” lehce zavádějící. Glaukom se většinou objevuje u osob ve vyšším věku, nejčastěji u lidí starších 65 let, ale také u osob mladších, které se celoživotně potýkají s poškozením zraku nebo u dětí do jednoho roku, které mají dědičnou dispozici. 

Jak vzniká? 

Diagnóza glaukom je jednou z nejčastějších příčin oslepnutí. U poloviny případů může za vznik tohoto onemocnění vysoký nitrooční tlak. Ten vzniká tehdy, když se začne nitrooční tekutina ve zrakovém orgánu hromadit. Tato tekutina se tvoří v zadní komoře oka a přelévá se do přední, kterou vyplňuje. Tam také dochází k jejímu vstřebávání, a když je jí příliš, odtéká pryč za pomoci kanálků. U zdravých jedinců je přítok a odtok nitrooční tekutiny v rovnováze. Jakmile však dojde k jejímu narušení, tlak začne stoupat.

Tento faktor však není jedinou příčinou vzniku glaukomu. Roli hraje i dědičnost, další onemocnění jako například cukrovka, úrazy. Vznikem zeleného zákalu však může ve výjimečných případech zapříčinit i určitá medikace.

Příznaky

Záludnost u tohoto onemocnění tkví v tom, že zpočátku nebolí a je jen obtížně postřehnutelné. Glaukom se totiž vyvíjí plíživě, bez velkých obtíží a zprvu se projevuje jen drobnými poruchami vidění, například sníženou ostrostí nebo potížemi se zrakem na blízko či v temnu. Typické jsou také drobné výpadky vidění, které jsou sotva postřehnutelné, ale to se v čase mění. Člověk může postupně vidět obraz s černými skvrnami a/nebo ztratí periferní vidění. Jakmile se objeví zřetelné obtíže, bývá už škoda napáchaná a zrakový nerv poškozený. 

Zelený zákal se ale může vyvíjet i jinak a projevovat se ve formě záchvatů. Ty se časem zhoršují a vyvolat je může například stres nebo třeba fyzická námaha. V takovém případě pacienti pociťují v oku bolestivý tlak, také tupou bolest v hlavě, jejich vidění je rozmazané. Bolesti se mohou stupňovat, oko zarudnout a postižený cítí i návaly nevolnosti. Po čase tyto příznaky ustupují a pacientovi se uleví.    

Základ je prevence

U léčby glaukomu platí, že základem je prevence. Preventivní prohlídky u očního lékaře mohou odhalit poškození očního nervu i vysoký nitrooční tlak ještě předtím, než pacient začne pociťovat příznaky, a díky tomu může být léčba zahájena včas a zmírněny následky. Nitrooční tlak je většinou snižován za pomoci léků a očních kapek. V závažnějších případech lze přistoupit také k chirurgickému řešení.  

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů