Co o něm vlastně víte?
Fenykl obecný, latinsky foeniculum vulgare, zná snad každý. V posledních letech je hojně k dostání v obchodech a existuje stovky receptů na jeho přípravu. Jeho využití v kuchyni je opravdu pestré. Plody se hlavně ve Středomoří používají do sladkých chlebíčků, na ovonění chleba a k výrobě různých cukrovinek. Ale i v lidovém léčitelství je znám již stovky let. Fenykl obecný je léčivá rostlina, kterou můžete vidět planě růst jak ve Středomoří, tak i v asijských zemích a kolem Černého moře. V České republice se s ním můžete setkat na jižní Moravě. A jak ho poznáte? Je velice podobný kopru. Jeho plody jsou nažky, které mají svou charakteristickou vůni a chuť. Pro někoho až nepříjemnou. Právě plody mají léčivé účinky.
Na co je dobrý?
Již ve starověkém Řecku znali léčivé účinky této rostliny. Pomáhá při trávicích obtížích, podporuje činnost střev a odstraňuje nadýmání. Odvar ze semen dokáže uklidnit žaludek. Proto se doporučuje kojícím maminkám, pokud kojenec trpí na „prdíky“. Zvyšuje také tvorbu mléka. Fenyklový sirup je pak účinný při nachlazení a zahlenění. Napomáhá totiž uvolňovat hlen a usnadňuje tak vykašlávání. Velmi silný fenyklový odvar má pak dezinfekční účinky a je vhodný ke kloktání. Fenykl má i močopudné účinky. Ještě můžeme dodat, že tato léčivka má vysoký obsah draslíku, kyseliny listové, ale i vlákniny. Dále v něm najdeme vitamin C a E, což jsou účinné antioxidanty, pro naše zdraví velice důležité.
Čaj na bolest bříška
Pokud kojíte a vaše miminko trápí nadýmání či křeče, vyzkoušejte fenyklový čaj. Je to jednoduché. Dvě čajové lžičky podrcených semen zalijeme 0,25l vroucí vody a necháme 10-15 minut louhovat. Poté čaj ještě teplý popíjíme. Pokud jsou bolesti bříška neúprosné, doporučuje se lžička čaje dítěti.