Co to je?
Epilepsie byla dříve nazývána jako padoucnice. Je to neurologické, záchvatové onemocnění mozku. Záchvaty spouští nadměrná elektrická aktivita v nervové soustavě a v mozku. Lidé s epilepsií mohou normálně fungovat, pracovat, sportovat, avšak nastanou okamžiky, kdy je v mozku aktivováno příliš mnoho buněk najednou a dojde k záchvatu. Epilepsie může být vrozená – způsobená nepříznivými vlivy na plod během těhotenství. Nebo získaná – která může být způsobena blokací plotének páteře, úrazem, nádory nebo infekcí.
Příčiny
Odborníci se shodují, že ve většině případů je příčina neznámá. Jak již bylo zmíněno, ve zbytku případů jde o vrozenou epilepsii či získanou (po úraze, nemoci, apod.). Existuje domněnka, že prakticky každý člověk může za život prodělat epileptický záchvat a je k tomu náchylný, avšak jen někteří jedinci jsou tak citliví, že se u nich projeví. Objevily se i hypotézy, že může jít i o dědičnost.
Samotné záchvaty vyvolávají faktory jako např.: nízká hladina cukru v krvi a nízká hladina hořčíku + vitamínu B. U lidí, kteří epilepsii nemají, může záchvat vyvolat stres, nedostatek spánku nebo příliš mnoho alkoholu.
Příznaky
Záchvaty mohou postihnout jen určitou část mozku nebo celý mozek. Podle toho se příznaky liší. Některé epileptické záchvaty mohou u pacienta způsobit pocit “deja-vu”, jindy naopak úplný výpadek vědomí – anemii.
Někdy se jedná o podvědomé, rychlé mrkání či mlaskání. V jiných případech můžeme pozorovat náhlou, krátkou poruchu vědomí, kdy pacient kouká do prázdna, neodpovídá na oslovení, po záchvatu se okamžitě navrátí do normálu a nic si nepamatuje. Dále také může nastat ztráta vědomí, provázená silnými křečemi, s nekontrolovaným pomočením či odchodem stolice a pacient se může také pokousat. Může trvat několik minut. Po tomto záchvatu přichází velká únava.
Léčba
K léčbě se používají antiepileptika – preventivně nebo přímo při záchvatu. Těžké případy epilepsie se řeší chirurgicky. Dále pacient může užívat B komplex, vápník, hořčík a mangan.