Je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění u žen v reprodukčním věku, a také jedna z hojných příčin neplodnosti. Počet žen trpících endometriózou se v posledních letech stále navyšuje. Na vině však nemusí být jen rozvoj nemoci v populaci, ale také lepší a dostupnější diagnostické metody. Kdo trpí bolestmi v podbřišku nebo má problémy otěhotnět, měl by proto zbystřit!

Co je endometrióza?

Zjednodušeně řečeno tuto nemoc způsobuje hormonální nerovnováha v těle ženy. Konkrétně je na vině estrogen, který se stane dominantním hormonem. Na vině může být také snížení hladiny progesteronu.

Endometrium je vnitřní výstelka dutiny děložní. Během menstruace se tato děložní sliznice odlupuje a dostává z těla ven. Problém nastává v momentě, kdy hormony změněné částečky endometria z těla neodejdou, ale putují do dutiny břišní.

Rozlišují se celkem čtyři druhy endometriózy, a to podle jejího výskytu. O jaký typ nemoci se jedná, určí odborný lékař. U žen trpících endometriózou se může děložní sliznice vyskytovat například ve vejcovodech, vaječnících, v oblasti mezi konečníkem a vagínou. Doputovat však může až do plic či dokonce do mozku.

V době menstruace, kdy dochází k výkyvům hormonální hladiny v pohlavních orgánech, se v ložiscích endometriózy mimo dělohu objevuje krvácení a zpravidla dochází k rozvoji chronického zánětu.

Způsoby, kterými se endometrióza projevuje

Nejčastějším symptomem tohoto onemocnění je bolest v podbřišku, nepřirozeně silná menstruace, bolestivý pohlavní styk a bohužel také problémy s otěhotněním či neplodnost. Nemoc se může objevit kdykoliv během dospělého života ženy a její projevy se mohou časem měnit. Diagnózu endometrióza si tak může vyslechnout i žena, která už děti má.

Léčba

Vývoj medicíny jde sice v posledních letech mílovými kroky vpřed, ale lék, který by endometriózu zcela vyléčil, zatím nebyl vynalezen. Přesto je u onemocnění důležitá včasná diagnóza. Podle rozsahu výskytu nemoci gynekolog následně zvolí druh léčby.

Cílem konzervativního způsobu léčby je zmírnit bolesti a redukovat vznik nových ložisek. Součástí této léčby je užívání hormonálních přípravků a analgetik.

Další variantou léčby je operace, která je vedena na specializovaném pracovišti. Lékař během laparoskopického zákroku odstraní ložiska endometriózy a případně rozruší vzniklé srůsty.

A co neplodnost?

Ženy, které si vyslechnou diagnózu endometrióza, mívají často problémy s otěhotněním. U onemocnění také hrozí větší riziko vzniku mimoděložního těhotenství, potratů nebo komplikacích při porodu. Endometrióza je i jednou z příčin neplodnosti u žen.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů