Co to je?
Ekzém nebo-li dermatitida je chronické kožní onemocnění, které není infekční. Nejčastěji se objevuje na končetinách, obličeji a hlavě. Napadená místa jsou zarudlá, mohou mokvat, poté se vysuší a kůže se odlupuje. Ekzém silně svědí a tak se pacienti škrábají, což onemocnění spíše zhoršuje.
Příčiny
Nejčastější příčinou dermatitidy jsou alergie různého původu – jak na pyly, roztoče, bakterie, zvířecí srst, tak i potravinové. Další příčinou bývají genetické dispozice. Ekzém také často bývá doprovázen sennou rýmou nebo astmatem. Pokožka pacientů může reagovat zhoršením dermatitidy po kontaktu s alergeny – v tomto případě se jedná o kontaktní ekzém. Dalším spouštěčem ekzému bývá stres a kouření. Často pacienti hledají příčinu jinde, ale psychické problémy se na pokožce projeví.
Existuje také tzv. varikózní ekzém, který se objevuje u lidí s nedostatečným prokrvením končetin. Kůže bývá vysušená, šupinatá až atrofická.
Příznaky
Zarudlá někdy až hnisavá místa na pokožce, převážně na končetinách, obličeji a hlavě. Později jsou místa suchá, se šupinkami kůže. Kůže může praskat až do krve. V některých případech se mohou objevit malé puchýřky (převážně na dlaních a prstech u rukou).
Léčba
Je důležité navštívit alergologa, který nastaví individuální léčbu dle rozsahu onemocnění. Avšak mohou pomoci i vitamíny a minerály. Preventivně lze užívat omega-3 mastné kyseliny, které posilují kůži a působí proti svědění. Ty jsou obsažené v rybím tuku, pupalkovém a lněném oleji. Alergické reakce pomáhá zmírňovat výtažek z jadérek vinných hroznů.
Dále je dobré dodržovat některá doporučení, jako je např. vybírání vhodných potravin, přestat kouřit a udržovat se psychické pohodě. Nosit prádlo z čisté bavlny. Nesprchovat se a nekoupat příliš často a po koupeli kůži netřít ručníkem, ale poťukávat, kůži promazat. Vybírat si mýdla bez parfémů a chemických přísad.