Nepodceňujte rizika

Léto pomalu, ale jistě končí a ubývá i slunečných dnů. O prázdninách jsme si sluníčka užili dosyta, nyní je však pomalu třeba zajistit si termín u kožního lékaře. Důvod?

Opakovaný pobyt na slunci přináší nejen krásně opálenou pokožku, ale může znamenat i značné riziko. Zejména v případě, když jsme se příliš nezabývali použitím opalovacích krémů nebo se mazali jen velmi sporadicky.

Sluneční paprsky sice stimulují produkci vitamínu D, který potřebujeme pro podporu kostního systému, imunitu i lepší náladu, obsahují ale také škodlivé paprsky. Ty mohou způsobit popáleniny, předčasné stárnutí kůže, ale také zapříčinit vznik rakoviny.

3 miliony pacientů

Diagnóza rakovina kůže na světě ročně postihne více než 3 miliony pacientů a čísla se zvyšují i u nás. Melanom, tedy rakovinové bujení kůže, je v České republice sedmým nejčastějším nádorem. Přesto Češi stále podceňují použití opalovacích krémů i pravidelné návštěvy kožního specialisty.

“U nás je melanom sedmým nejčastějším nádorem a počet postižených neustále roste. Incidence melanomu za posledních 40 let stoupla 4x až 5x. Přesto více než 30 % Čechů nepoužívá žádné opalovací krémy, nebo v lepším případě používá krémy s velmi nízkým ochranným faktorem,” říká MUDr. Ilona Gutwaldová z Centra dermatologie Polikliniky IPP.

Na co je třeba dbát a kde hledat odpovědi

V pravidelné předpovědi počasí se dozvídáme nejen to, jak bude svítit slunce, ale také hodnotu UV indexu pro daný den. Ten určuje míru škodlivosti záření a zároveň dává doporučení, jakou ochranu zvolit. Hodnoty 0 – 2 značí nízké riziko, 3 – 5 střední stupeň. Od čísla 6 je riziko vysoké a slunci bychom se měli raději vyhýbat nebo se vystavovat jeho paprskům pouze s velmi vysokou ochranou. A to v podobě opalovacích krémů s dostatečným SPF faktorem, vhodným oblečením, ochranou hlavy a očí – u dospělých i u dětí.

Dalším bodem, který bychom rozhodně neměli vynechávat, je pravidelná návštěva kožního lékaře, a to zejména po létě. U rakoviny kůže je totiž velmi důležitá včasná diagnóza. Proto bychom si měli nechávat pravidelně kontrolovat znaménka u specialisty, který může včas odhalit bujení a navrhnout další postup.

Zdroj: Poliklinika IPP

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů