Teplé počasí přináší do našich životů mnoho benefitů. Odhazujeme teplé svršky a úsporněji se oblékáme, dny jsou delší a čas strávený venku v přírodě nebo ve městě se prodlužuje. Počasí s letními teplotami však má i svá negativa a jedním z nich je zvýšený výskyt otravného hmyzu. Jak se ho účinně a šetrně zbavit? Vyzkoušejte naše tipy!
Repelent
Repelent je slovo odvozené z latinského repellens, tedy zahánějící či zapuzující. Většinou označuje chemickou látku, která se aplikuje na oděvy či kůži a odpuzuje komáry, klíšťata a další, nepříjemný kousavý hmyz.
Ve většině repelentů dostupných v obchodech tvoří účinnou složku tzv. DEET, tedy diethyltoluamid. Tato látka byla vyvinuta americkou armádou v padesátých letech 20. století jako ochrana vojáků před komáry. Později byla povolena jako bezpečná látka i pro civilní obyvatelstvo. Čím větší koncentraci DEETu má repelent, tím je silnější.
Jde to i šetrněji
Komu repelentní látka DEET „nevoní“ a volí raději šetrnější, přírodní odpuzovače hmyzu, ten si může vyrobit vlastní repelent. Jak na to?
Na komáry a klíšťata fungují jako zbraň i některé speciální rostlinné extrakty. Zejména se jedná o esenciální oleje ze skořice, máty peprné, z citronely nebo citronové trávy, z levandule, rozmarýnu či eukalyptu.
K výrobě domácího repelentu si stačí vybrat některou z výše uvedených vůni, která vám bude příjemná, a pak ji smíchat s alkoholem a destilovanou vodou.
Recept na domácí repelent
Budete potřebovat: 4 polévkové lžíce čistého alkoholu z lékárny, 10 kapek éterického oleje, 100 ml lahvičku s rozprašovačem a destilovanou vodu
Postup: do lahvičky nalijeme alkohol, přidáme kapky éterického oleje (lze jich nakapat i méně, pokud by pro vás byla vůně příliš intenzivní) a směs promícháme. Zbytek lahvičky dolijeme destilovanou vodou, opět obsah promícháme a můžeme začít používat.