S příchodem podzimu se zvyšuje počet respiračních onemocnění a kromě rýmy a kašle nás často trápí i zahlenění. Jak se ho zbavit za pomoci domácích prostředků? Přinášíme vám pět tipů, jak si s hleny v krku a nose poradit.
Hleny jsou pro tělo důležité, protože zvlhčují sliznice, a tím je chrání před průnikem nežádoucích látek. Když se však objeví respirační onemocnění, dojde k jejich zvýšené sekreci a na světě je nepříjemné zahlenění. Tento problém ale nemusí jít pokaždé ruku v ruce jen s respiračním onemocněním. Dle čínské medicíny může zahlenění vzniknout i tehdy, když je v těle přílišná vlhkost nebo horkost z přijatého jídla. Jak se nadbytku hlenů zbavit? Mnohdy stačí jen úprava jídelníčku a dodržování následujících kroků.
1. Dostatek tekutin
Pitný režim hraje při odhleňování zásadní roli. Tekutina hleny naředí a tělo se jich pak snadněji zbaví. Dostatečné množství tekutin v organismu má příznivý účinek na spoustu procesů. Kromě jiného pomáhá prokrvení a zvlhčování sliznic, a tím pozitivně ovlivňuje hojení. Ideální je pít teplé bylinkové čaje nebo teplou vodu. Naopak vynechat bychom měli sladké limonády.
2. Správné stravování
Existují potraviny, které je dobré při zahlenění vyřadit z jídelníčku, protože ho zhoršují. Jaké to jsou? Například cukr, bílá mouka nebo mléko. Ani příliš tučné pokrmy nejsou vhodné. Naopak zvýšit bychom měli příjem vitamínu C a takových potravin, které mají protizánětlivé účinky. Mezi ně se řadí například kurkuma, luštěniny nebo třeba česnek a křen.
3. Jablečný ocet
Už od dob starověku platí jablečný ocet za léčebný prostředek. Vždyť ho používal sám nejslavnější lékař Hippokrates! Ocet zředěný vodou rozpouští hleny a bacily nemají šanci se tolik šířit. Jednu nebo dvě lžíce octa přidejte do skleničky vlažné vody a používejte třikrát denně jako kloktadlo.
4. Tymián
Tato bylina je součástí mnoha sirupů proti kašli, protože má protizánětlivé účinky, skvěle odhleňuje a působí proti kašli. Ze sušeného tymiánu, který je k dostání v každé lékárně, lze uvařit čaj. Jeho vůně je dost výrazná a na koho to bude příliš, může nápoj ochutit citronem a medem.
5. Zázvor a med
Tento kořen si kvůli svým účinkům zaslouží svou vlastní kapitolu. Čaj z čerstvého zázvoru se tradičně používá při nachlazení a virózách, protože organismus správně prohřeje a má protizánětlivé účinky. Když ho zkombinujete s dalším skvělým léčivým prostředkem – medem -, a s pár kapkami citronu, vznikne nápoj, který zbaví tělo virů i hlenů bez větších potíží.