O co jde?
Dětská obrna, lékařsky poliomyelitida, je infekční onemocnění virového původu. Infekci způsobuje virus zvaný Poliovirus, proti němuž se naštěstí v 50. letech našla vakcína. Od roku 1960 se začalo v Československu celoplošně očkovat oslabenou živou vakcínou, která se podávala ústně. Od roku 2007 se u nás očkuje inaktivovanou látkou v rámci tzv. hexavakcíny. Jedná se o kombinovanou vakcínu, jež obsahuje vakcínu právě proti poliomyelitidě, záškrtu, černému kašli, hepatitidě B, tetanu a homofilové nákaze. Toto doporučení přišlo od Světové zdravotnické organizace a je dodnes dodržováno. Co je však důležité zmínit, že 90% – 95% infekcí nemá žádné příznaky, avšak člověk se stává přenašečem.
Příčiny
Příčinou dětské obrny je tedy virus, který se přenáší infikovanými fekáliemi, tzv. fekálně-orální cestou. Virus u většiny pacientů nezpůsobí žádné zdravotní obtíže. Avšak 5% – 10% se od přenašeče nakazí a mají méně závažné příznaky.
Příznaky
Méně závažné příznaky jsou – horečka, průjem, bolest hlavy, strnulost krku a bolesti dolních i horních končetin. Tyto symptomy trvají jeden až dva týdny a pak úplně vymizí. Bohužel u přibližně 0,5% pacientů nastává svalová ochablost nejčastěji dolních končetin, která se nelepší a končí neschopností pohybu. Nástup svalové slabosti je celkem rychlý – během několika hodin či dní. Někteří pacienti se uzdraví, někteří už nemohou pořádně chodit a u několika se vyskytne post-polio syndrom v pozdějších letech, což znamená rozvinutí příznaků jako při nákaze. Důležité je zmínit, že nízké procento dětí i dospělých infikovaných tímto virem umírá, pokud vir napadne mozek.
Léčba a prevence
Jak již bylo zmíněno, proti dětské obrně se stále celoplošně očkuje. V roce 2002 byla tato nemoc v Evropě úplně vymýcena. V roce 2016 se objevily nové případy v Nigérii, Pákistánu a Afghánistánu. Světová zdravotnická organizace se domnívá, že by dětská obrna mohla být celosvětově vymýcena v roce 2020.