Co je málo a co je moc?
Asi žádný odborník by vám neřekl, že dítě má nedostatek sladkostí. To prostě prakticky nejde. Samozřejmě někdy může mít nedostatek energie z podvýživy, z nedostatku příjmu cukru z přirozených zdrojů z potravy – jako je pečivo, rýže, těstoviny, ovoce, atp. Ale dítě v žádném případě nepotřebuje sladkosti, aby mohlo běhat, hrát si nebo se učit, sportovat, atd. Dítě sladkosti k životu nepotřebuje – pokud by se s nimi nikdy nesetkalo, v pohodě by to bez nich přežilo.
Často řešíme opačný problém. Děti za den stláskají sladkostí příliš. Přispívají k tomu někteří členové rodiny – speciálně babičky, ale také samotní rodiče. Někdy používají sladkosti jako odměnu a stylem odměn dostanou dítě tam, kam potřebují. Později se diví, že dítě dobroty vyžaduje a tropí kvůli nim hysterické scény.
Čas od času sladký kvalitní bonbón či čokoláda neuškodí, když už sušenky, je dobré si je upéct doma – bez zbytečných „éček“ a palmového oleje. Do sladkostí můžeme zařadit i slazené nápoje a ty jsou veliký kámen úrazu. Ačkoliv jsou určené pro děti, obsahují nadměrné množství cukru. Často to bývá 8-9 kostek cukru na 0,33l. Posuďte sami, dali byste si do čaje nebo do kafe takové množství cukru? A máte občas pocit, že je vaše dítě moc aktivní až hyperaktivní? Víte kolik cukru za den zkonzumovalo?
Vedle cukru jsou dalším jedem barviva, která v některých případech nejsou pro děti vůbec určena. Mohou způsobovat alergie či astma. Čím levnější pití, tím horší kvalita. Pro děti rozhodně nejsou určené energetické a kokakolové nápoje, které úspěšně rozežírají zubní sklovinu a způsobují neplechu ve střevech. Nejlépe pít vodu a neslazený čaj.
Pozor! Ovocné džusy nejsou žádná výhra! Také obsahují velké množství cukru a konzervačních látek. Lepší volba je jednou za čas vymačkat pár pomerančů nebo si zajet pro domácí mošt a naředit vodou.
Co si doma uděláme, to si taky sníme
V dnešní době rodiče dost často řeší problém s nadváhou u dětí. A není se čemu divit. Regály v obchodech jsou přímo narvané nepřeberným množstvím sladkostí. Obaly jsou lákavé a reklamy nepřehlédnutelné. Nejohroženější skupinou jsou pak děti od dvou let po školáky na prvním stupni základní školy. Je prostě dobré myslet na to, že my dospělí jdeme příkladem. Tedy pokud budeme mít doma „špajzku“ narvanou sušenkami, čokoládami, bonbóny a budeme se jimi cpát před dětmi, přijde jim to jako běžná praxe.
Lepší je čas od času domácí pečený koláč, buchta, puding, domácí zmrzlina, tvaroh s ovocem, domácí müsli tyčinky, atp. Ořechy výborně zaženou chuť na sladké, čas od času je také dobré sušené ovoce. Vyražte do zdravé výživy a vyberte si společně s dítětem, na co byste měli chuť.
Pokud chcete zabránit tomu, aby si dítě ve škole samo nakupovalo sladkosti a slazené nebo energetické nápoje, připravujte doma kvalitní svačiny a pití.
A hlavně! Informujte se o složení výrobků/nápojů a mluvte s dětmi. Vysvětlete jim, co je pro ně dobré a co ne…co může působit jako jed!