Jak na demenci?

V třetí části našeho článku o demenci bychom se chtěli věnovat léčbě a technikám, které mohou pomoci udržet mozek v dobré kondici. Hned v úvodu je důležité zmínit, že bohužel na toto onemocnění neexistují žádné léky, které by proces degenerace mozku zastavily nebo dokonce pacienta vyléčily. Farmaceutické firmy vyrábějí léky, které dokáží zpomalit průběh a zmírnit příznaky u Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Dle odborníků je pak důležité zahájit doprovodnou ne-medikamentózní léčbu, kterou může „ušít“ odborník přímo na míru.

K čemu je ne-medikamentózní léčba dobrá?

U pacientů s některou z forem demence dochází ke ztrátě dřívějších dovedností a izolaci od společnosti. Ne-medikamentózní léčba slouží k udržení schopností na dobré úrovni, k zapojení se do běžného života, k cvičení mozku a udržení se co nejvíce aktivní.

Co může pomoci?

Často bývá prospěšné plánování činností běžného dne, tak aby se pacient dobře orientoval v čase a udržoval své dovednosti na dobré úrovni. Vše by se mělo pravidelně opakovat. Takže může se začít s ranním cvičením, poté přípravou snídaně, po snídaní úklid, procházka, příprava oběda, po obědě odpočinek, kreativní činnost, sport, atd. Vše by mělo být zapsáno do přibližného časového rozvrhu, ve kterém se pacient bude dobře orientovat. Samozřejmě mluvíme o pacientovi, který je stále ještě celkem samostatný a schopný.

Rozhovor se specialistou

Pacient by měl pravidelně navštěvovat specialistu a mluvit s ním o svých obtížích. Není vůbec od věci, když pacienta doprovází rodinný příslušník, který může být nápomocen. Pomoci může jak neurolog, psycholog, psychiatr tak psychoterapeut.

Kreativní aktivity

Člověk trpící některou formou demence může být často pod velkým stresem – uvědomuje si, že nezvládá to co dříve, ztrácí soběstačnost, často je nucen odejít z práce, přestane se stýkat s přáteli, mohou se dostavit pocity méněcennosti, osamělosti, výkyvy nálad až úzkost. Proto je dobré se udržovat v psychické pohodě. Mohou pomoci kreativní aktivity, které mimo jiné procvičí jemnou motoriku a zručnost. Pacient může vyzkoušet vybarvování antistresových omalovánek, malování na plátno, ale třeba i lepení mozaiky, navlékání korálků, pletení, atp.

Sport a vycházky do přírody

Dokud to jde, měl by být člověk s tímto onemocněním co nejdéle fyzicky aktivní. Doporučují se pravidelné sportovní aktivity, dlouhé procházky spojené s pobytem v přírodě. Díky takovému způsobu života se člověk může déle udržet v psychické pohodě a fyzické kondici. Pokud pacient zvolí zdravý jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, může to také pozitivně ovlivnit průběh nemoci.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů