Vyšetření z kapky krve
Dnes je již u praktického lékaře běžnou praxí, zjištění závažnosti onemocnění z jediné kapičky krve. Takové vyšetření oceňují hlavně rodiče malých dětí, kterým se nemusí odebírat krev injekční stříkačkou ze žíly. A co se vlastně pomocí CRP zjistí?
C – reaktivní protein
Když to vezmeme opravdu zjednodušeně a laicky, C – reaktivní protein je jednou ze složek naší krve a díky němu se dá zjistit zánět nebo infekce v těle. C – reaktivní protein se objevuje, když se spouští obranné funkce našeho organismu.
Vyšetření CRP
Lékař, přesněji řečeno sestra, píchne pacienta do prstu a drobnou trubičkou nabere kapku krve. Tu pak vloží do speciálního vyšetřovacího přístroje, který během několika minut zobrazí výsledek. Jestliže jsou zánětlivé parametry vysoké, je jasné, že je nutné nasadit antibiotickou léčbu. Pokud jsou v normě, antibiotika nejsou nutná. Díky tomuto vyšetření se zabraňuje nadužívání antibiotik a vzniku rezistence našeho organismu na ně. Pomocí CRP se dá mimo jiné zjistit riziko infekce po operaci, ale i riziko infarktu myokardu. Díky CRP lze také sledovat vývoj autoimunitních onemocnění.
Nevýhody
Pomocí CRP sice zjistíme zánět nebo infekci v těle, ale nevíme více. Jaké orgány jsou postiženy a další specifikace. V tomto směru je odběr krve – krevní obraz přesnější, jelikož se může udělat podrobnější rozbor.
Hodnoty CRP
Nejvyšší hodnoty, které lze naměřit poukazují na sepsi organismu – což znamená zánět organizmu, při kterém postupně selhávají jednotlivé orgány a může následovat i smrt. Při antibiotické léčbě hodnoty klesají. U virového onemocnění se hodnoty také zvedají, ale ne tolik jako u bakteriální infekce. Hladina C-reaktivního proteinu se také zvyšuje u infarktu myokardu, Crohnovy choroby, meningitidy, nádorových onemocnění, aj.