Přichází podzim a s ním přibývá onemocnění dýchacích cest. Počasí je proměnlivé a často se nám stane, že jsme nevhodně oblečeni. Buď se zpotíme a pak nás „ofoukne“ nebo prochladneme a rýma nebo kašel je na světě. Snadno se také nakazíme, ať už v dopravních prostředcích, tak v práci, škole, školce a obchodech. Jak pak tyto onemocnění rozlišit? A jak na ně?
Zánět vedlejších dutin nosních
O zánětu vedlejších dutin nosních mluvíme tehdy, když nosní sliznice produkuje vazký hlen a nos je ucpaný. Jestliže rýma přetrvává déle než týden a doprovází jí například bolest hlavy, ale i zanícení čelistních dutin. Příčinou bývají jak viry, tak bakterie. Na zánět vedlejších dutin nosních jsou velice účinné bylinné kapky nebo dražé obsahující květ prvosenky, kořen enciánu, květ bezu, verbeny a nať šťovíku. Inhalace minerální vody Vincentky nebo mořské soli také pomůže nos uvolnit.
Co je to bronchitida?
Bronchitida je jedno z nejčastějších onemocnění dolních cest dýchacích. Jedná se o kašel, přičemž dochází k produkci slizovitého hlenu. Je doprovázen bolestí na hrudníku a může docházet k záchvatům dušnosti. Bronchitida v některých případech přechází v chronickou formu. Toto onemocnění je virového původu, ale dost často jej zhoršuje bakteriální infekce. Na akutní bronchitidu by neměla být předepisována antibiotika, jelikož bývá z 95 % virového původu. Z přírodních léčiv pomáhá směs třapatky nachové a bahenní s indigem a zeravu.
Dráždivý suchý kašel
Ten bývá velice nepříjemný, jelikož se často člověk dusí kašlem a v noci nemůže spát. Suchým kašlem chápeme dusivé vykašlávání bez produkce hlenu. Takový kašel bývá příznakem probíhající infekce a bývá také předzvěstí bronchitidy. Je dobré takový včas zaléčit. Velice účinný je lipový či mateřídouškový čaj nebo také jitrocelový sirup.