Co to je?

Chronický únavový syndrom je porucha lidského zdraví, která se vyznačuje trvalou vyčerpaností pacienta. Pacient se cítí unavený i po odpočinku či spánku. Dost často to bývá spojené i s poruchou spánku. Člověk se pak špatně soustředí, není schopen dělat běžné denní aktivity, někdo může začít trpět i depresí. Dle mnoha odborníků je chronický únavový syndrom souběhem hned několika syndromů dohromady, proto se u pacientů objevují zdánlivě nesouvisející příznaky.

Příčiny

Přesná příčina chronického únavového syndromu není známa. Z mapování tohoto syndromu vyplynulo, že má charakter epidemie. Odborníci pak zjišťovali, zda by se mohlo jednat o virové onemocnění, ale to se však neprokázalo. Jde tedy spíše o imunitní reakci lidského organismu na určitý patogen (patogen – původce nemoci). U většiny pacientů se s tímto syndromem objevuje i jiná porucha imunity – např. lupus (imunitní systém napadá zdravé tkáně organismu). Únavovému syndromu velice často předchází virové onemocnění jako je například chřipka. Další příčinou mohou být herpes viry, candida či virus Epstein-Barrové (ten vyvolává mononukleózu). Pozor! Má se za to, že tento syndrom způsobují také toxiny ze znečištěného životního prostředí, záněty mozku, stres a nerovnováha hormonů v těle.

Příznaky

Trvalá únava nebo vyčerpání, které trvá minimálně půl roku, přičemž nepomáhá odpočinek ani spánek. Neschopnost se soustředit a dělat běžné denní aktivity. Bolesti hlavy a úbytek paměti. Může se také objevit zvýšená teplota, bolesti kloubů, zvětšené uzliny a bolest v krku. Navštivte lékaře, pokud únava trvá déle než dva týdny a máte svalové slabosti či výrazně hubnete.

Co můžu udělat?

Jíst zdravou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Pokud víte, že to nezvládnete, jezte multivitaminové přípravky. Můžete posílit imunitu echinaceou. Vitamin C, karotenoidy a třezalka má protivirové vlastnosti. Lékořice, hořčík a ženšen sibiřský pomáhají proti svalovým křečím. Pokud máte jakékoliv podezření, necítíte se dobře, navštivte lékaře.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Cysta na vaječníku