Mnoho lidí si myslí, že chřipka je stejné onemocnění jako nachlazení nebo angína. Jedná se však o obecně rozšířenou fámu. U nachlazení se vyskytují příznaky, jako je rýma, škrábání v krku a zvýšená teplota. Ačkoliv je nachlazení také způsobené viry, od chřipky se výrazně liší. Oproti tomu angína neboli tonzilitida je způsobena bakteriální infekcí. Je tedy zřejmé, že lidové rčení „jsem nastydlá“ nebo „mám chřipku“ je často nesprávným pojmenováním pro aktuální nemoc, jíž pacient trpí. Vzhledem ke zkušenostem, které všichni s danými nemocemi máme, tak víme, o jaké onemocnění se jedná, ačkoliv je nesprávně pojmenované.
Jak ji rozpoznat?
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění postihující převážně dýchací cesty. Má velmi výrazné celkové příznaky – horečku, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů.
Musíme vzít v potaz, že ne každé nachlazení je chřipka. Je ovšem nutné dávat pozor na nemoci, které jsou chřipce velmi podobné, ale ve skutečnosti se jedná o jinou nemoc. Například rýma spojená s bolestí hlavy a horečkou může být příznakem bakteriálního zánětu vedlejších nosních dutin. Kašel doprovází jak onemocnění horních cest dýchacích, tak nemoci průdušek a plic. Bolest hlavy spojená s bolestmi očí a světloplachostí může být příznakem provázejícím zánět mozkových blan neboli meningitidu. Pokud při zdánlivé chřipce nepřichází během několika dní pokles teplot a úleva, měli byste neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Odkud přišel název?
Slovo “chřipka” má pravděpodobně svůj původ ve staročeském slově “chřípěti”, které označovalo chraptění nebo sípání. Ruská obdoba slova “chrip” byla přibližně v 18. století přejata do francouzštiny a němčiny. Vzniklo označení “grippe”. Z těchto jazyků bylo slovo přejato zpět do ruštiny a polštiny. Dnes v ruštině najdeme slovo “grip” a v polštině “grypa”. Ve většině ostatních evropských jazycích je chřipka označována jako “influenza”. Tento název vychází z latinského označení “influere” – vtékat, vlévat se. Souvislost chřipky a “tečení” si lze vysvětlovat jakoby rozlévající se epidemií.
Léčba chřipky
Jelikož je chřipka virového původu, léčba antibiotiky v tomto případě není účinná. Při léčbě chřipky je zásadní klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Na zmírnění bolesti se pacientovi podávají analgetika a na vysokou horečku antipyretika, například Paracetamol. Při závažnějším průběhu je nutná léčba antivirotiky.
Očkování
Očkování proti chřipce není vždy stoprocentně účinné, jelikož chřipkový virus stále mění svou strukturu, aby tak zmátl obranné mechanismy lidského organismu. Každý rok se vyrábí nové sérum, které je speciálně vyvinuté pro daný druh viru. Očkování se provádí na podzim, v období největších klimatických změn. Pacienta na požádání a po zaplacení poplatku naočkuje jeho praktický lékař.
Jak si pomoci sám
- Je velmi důležité hlídat stav pacienta s horečkou. Pokud teplota překročí 38 stupňů, snažte si ji zmírnit pomocí zábalů a léků.
- Dbejte na dostatečný příjem tekutin, zejména vody a ovocných šťáv kvůli doplnění vitaminu C.
- Snažte se odpočívat a dodržovat klidový režim.
- Pokud máte ucpaný nos, používejte spreje vhodné pro zduřelou nosní sliznici. Výběr nosního spreje záleží na vás, vhodné jsou spreje na zvlhčení sliznice se silicemi nebo s mořskou nebo minerální vodou.
- Ulevte si od bolesti v krku a kašle pomocí kloktání. Kloktejte každé 2 hodiny ¼ lžičky soli rozpuštěné ve vodě. Pomohou i pastilky určené na dezinfekci ústní dutiny.
- Pokud máte vlhký kašel, můžete použít například jitrocelový sirup, který usnadňuje vykašlávání hlenu. Pokud máte suchý kašel, užívejte léky, které záchvaty kašle tlumí.