Lidově se česneku kuchyňskému přezdívá lenek a jeho cibulky se sbírají během září a měsíce října. Bílým hlízám česneku jsou občas přisuzovány až zázračné schopnosti a používají se jako lék na řadu nemocí. Faktem je, že česnek má protivirové a protibakteriální účinky. A to je vědecky dokázáno.

S česnekem lze naložit mnoha způsoby. Konzumovat ho můžeme například v syrovém nebo vařeném stavu. Povařený však pravděpodobně ztrácí některé ze svých léčivých schopností. Ze stroužků lze získat i léčivou šťávu. Recept naleznete níže v článku.

Jak česnek nakupovat a skladovat

Kupujeme pouze pevné, nepoškozené hlízy bez zelených výhonků a skvrn. Když začne uskladněný česnek rašit, uložíme paličku do sklenice s trochou vody a vyrostlou nať používáme místo čerstvých bylinek k dochucení másel či pomazánek. Česnek skladujeme odděleně od ostatních potravin, ideálně v suchu. Kdo má temný sklep, může hlízy uchovávat i dlouhodobě, při teplotě –3°C.

Pokud sklepem nedisponujete, lze česnek dlouhodobě skladovat následovně: stroužky vyloupeme, uložíme do sklenice a zalijeme stolním olejem. Uzavřenou nádobu uchováváme v chladničce.

Benefity pro zdraví

Římští pěšáci česnek používali při dlouhých pochodech jako lék na plíseň nohou, ve Středověku se česnek používal k dezinfekci vody při morových epidemiích. Sirnaté sloučeniny, které se z hlíz při promnutí uvolňují, mají nejen dezinfekční účinky, ale uvolňují také otoky sliznic a ulevují při kašli. Česnek se však používá i při bolestech hlavy, má povzbuzující účinky na lidské myšlení a koncentraci, upravuje krevní tlak, tzv. “čistí krev” a pozitivně působí i na mikroflóru ve střevech.

Léčivá česneková šťáva

Podzim je náročné období nejen kvůli snižování teplot a úbytku slunečního svitu. Jde o období, kdy se často potýkáme s virovými onemocněními, které provází rýma, kašel a teplota. Organismus je vystavován větší zátěži než v létě, proto je třeba ho preventivně posílit. Pomoci může i jednoduchý sirup z česneku, který se užívá po lžičce 3x denně.

Budete potřebovat: paličku česneku, čistý vysokoprocentní alkohol (vodka, Starorežná…), cukerný roztok (2 lžíce cukru na 250 ml vody)

Postup: stroužky česneku nadrobno rozkrájíme, zvážíme, nasypeme do uzavíratelné skleničky a zalijeme alkoholem. Hmotnost alkoholu bude stejná jako váha česneku. Necháme 8 dní stát. Pak tekutinu přefiltrujeme a 1 díl získané tekutiny smícháme se dvěma díly cukerného roztoku. Sklenici uzavřeme, protřepeme a šťávu můžeme začít užívat.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů