Česnek, lék na všechno…

Již staří Egypťané využívali česnek pro jeho léčivou sílu. Prý byl doporučován stavitelům pyramid, aby měli sílu a vytrvalost. Další zmínku o této rostlině najdeme ve spisech Luise Pasteura, který v 19. století zkoumal jeho antibakteriální účinky. Vojenští lékaři jím léčili válečná poranění.

Česnek patří do čeledi Allium, čímž je příbuzný s medvědím česnekem, pažitkou, ale i šalotkou. Je pro něj typický silný zápach, který způsobuje jeho složka obsahující síru. Při rozkousání či rozmačkání stroužku česneku se složka alliin mění na allicin, chemickou látku, jež má na svědomí nám tak známý zápach, ale i léčivé účinky. Tepelnou úpravou pak ztrácí velké množství svých účinků.

Jaké má účinky?

Česnek je hojně používán ve středomořské kuchyni, kde lidé velice málo trpí aterosklerózou. Proto se odborníci domnívají, že by měl česnek pomáhat při prevenci tohoto onemocnění. Dle některých studií, by měl mít i dobrý vliv na srdce, přesněji by měl předcházet srdečním chorobám. Snižuje totiž shlukování krevních destiček a jejich přilnavost ke stěnám cév, čímž tedy zamezuje tvorbě trombů. Česnek také napomáhá ve zlepšování krevního oběhu a má schopnost rozšiřovat cévy. Dále snižuje krevní tlak a někteří odborníci se domnívají, že by mohl mít protirakovinné účinky.

Po staletí byl využíván pro své antibakteriální účinky. Působí proti infekcím, virům i plísním. Léčivá složka česneku allicin totiž blokuje enzymy infekčních organismů, které napadají a poškozují lidské tkáně. Naše babičky o tom vědí své, dříve se česnek používal na plísňová onemocnění nohou, ale také na záněty uší (zvukovodů).

Jak se užívá?

V dnešní době se česnek vyrábí hned v několika podobách a je jen na vás, jakou formu zvolíte. K sehnání je samozřejmě čerstvá rostlina, olej, prášky, tabletky, tobolky a softgel. Při výběru dbejte na to, aby doplněk obsahoval aspoň 4000 mcg allicinu v jedné tabletce, což je přibližně tolik, kolik je obsaženo v jenom stroužku česneku. Pozor! Měli byste dbát opatrnosti, pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku a léky proti srážlivosti krve (jako je acylpyrin) – česnek může jejich účinek zvyšovat.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Blíží se houbařská sezóna a s ní i riziko otravy houbami

Třešně pro naše zdraví aneb co o nich možná nevíte?!