Modrá kráska

Čekanka obecná, latinsky Cichorium intybus, je květina s jasně modrými květy z čeledi hvězdicovitých. Je to vytrvalá rostlina, která dorůstá až do výšky jednoho metru. Má velice tuhý stonek, díky němuž jde špatně utrhnout, na sběr květů tedy s nožíkem nebo nůžkami. Čekanka se u nás v přírodě vyskytuje hojně, narazíte na ní v okolí cest, na krajích lesů, luk a polí. Je to jedna z nejběžnějších rostlinek. Roste napříč celým světem, kromě nehostinných míst, která pokrývá permanentní led, jako je např. Grónsko nebo Antarktida.

Květ, listy i kořen

Květ čekanky obecné se sbírá od června do podzimu. Květy sbíráme za slunného suchého počasí a sušíme v tenké vrstvě, sušením ztrácí barvu. A k čemu je dobrý? Zevně se používají odvary/koupele nebo obklady na kožní vyrážky, vředy a kožní záněty. Čaj z čekanky je dobrý na pročištění krve, při onemocnění jater a žlučníku, jelikož odplavuje toxiny a přebytečnou žluč z těla. Účinný je také proti bolestem při žlučových a ledvinových kamenech. Pomáhá při zácpě a špatném trávení. Listy čekanky se mohou používat do salátů nebo pomazánek. A kořen? Ten se odnepaměti používal jako náhražka kávy, tzv. melta. Kořen se sbírá na podzim. Bývá až 30 cm dlouhý, někdy o průměru až 15 mm. Kořen se musí důkladně očistit od hlíny a sušit na tmavém, suchém a větraném místě. Před sušením kořen nakrájíme na menší asi 15 cm dlouhé kousky.

Co obsahuje?

Čekanka obecná obsahuje hořčinu intybin, cholin a velké množství minerálních látek. Dále také až 20 % inulinu a fruktooligosacharidy, které patří mezi rozpustnou vlákninu, pro naše zdraví velice prospěšnou. Zajímavostí je, že fruktooligosacharidy snižují chuť k jídlu, a proto se čekanková káva doporučuje při redukční dietě. V kombinaci s inulinem má úžasný prebiotický efekt.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Blíží se houbařská sezóna a s ní i riziko otravy houbami