Léto patří k oblíbeným částem roku, protože si užíváme dostatek světla i příjemných teplot. Když však rtuť teploměru začne stoupat nebezpečně vysoko, stávají se z bytů a domů pevnosti horka, v nichž se dá bez klimatizace jen těžko přežít. Přinášíme vám tipy, jak se ochladit i bez drahých přístrojů.
Vysoké teploty překračující 30°C ovlivňují naši kondici, soustředění i spánek. Když udeří vedra, hledáme možnosti, jak se ochladit. Co když se ale z domova stane vyhřátá pec? Poradíme vám, jak místnosti ochladit i bez klimatizační jednotky.
Jakmile se vysoké teploty drží několik dnů, značně se oteplí i v příbytcích a z chladného útočiště se stane místo, v němž je těžké pracovat, radovat se i spát. Existuje několik doporučení jak udržet v bytě přijatelnou teplotu. Možná budou znít až banálně, ale vězte, že fungují.
1. Okna na petlici
Při vysoké teplotě v místnosti vypadá jako logický krok otevřít okna a udělat průvan. Za normálních okolností tento krok skvěle funguje, pokud je však venku vedro, místo chladného vzduchu vpustíte dovnitř vzduch horký. Kýžený ochlazující efekt se nedostaví, přímo naopak. V létě se proto doporučuje větrat brzy ráno, kdy jsou teploty ještě přijatelné a pak večer. Kromě horkého vzduchu navíc eliminujete přístup alergenů do bytu, které s sebou vzduch přinese.
2. Vsaďte na stín
Pouze zavřená okna však nestačí. Je třeba zamezit vstupu slunečních paprsků do místností, protože je oteplují. K tomu jsou ideální žaluzie a rolety, ať už venkovní či vnitřní, které záření odstíní a udrží příjemnou teplotu v bytech a domech. Na okna se dají použít také samolepicí ochranné reflexní fólie, které UV paprsky více než z 90% odrazí. Fungují jako tepelná izolace, ochrana lidí před nebezpečným zářením i nábytku a textilií před vyblednutím.
3. Šikovní pomocníci
Kdo nevlastní v bytě či domě klimatizační jednotku, může si vypomoci větrákem, který vzduch v místnosti rozhýbe. Aby přinesl to správné osvěžení, postavte před přístroj mísu s ledem. Další možností je zavěsit vlhké bavlněné tričko na ramínko, jeho konec ponořit do mísy s vodou a umístit ho do bezpečné vzdálenosti před větrák. Pokud vás trápí horko v práci, řešením může být malý větráček, který lze postavit na psací stůl a nabíjet ho například přes USB port v počítači.
Od horka uleví také mokré ručníky zavěšené v místnosti, chladivé gelové polštářky nebo gelové podložky, které jsou vhodné i pro zvířata.