Pro plynulý pohyb končetin je nutností mít zdravé klouby. Ty jsou tvořeny kloubní hlavicí a jamkou, které pokrývá chrupavka. A právě její poškození stojí za bolestmi, které znesnadňují pohyb a postiženému pořádně otravují život. K degeneraci chrupavky dochází věkem, na vině jsou však i jiné faktory.
Mezi nejčastější kloubní onemocnění patří osteoartróza. Ta postihuje zejména kolenní klouby, ale objevit se může i v dalších kloubech těla. Diagnostikována je téměř 40% lidí starších šedesáti let, nevyhnout se jí však ani mladší ročníky, přičemž více jsou ohroženy ženy.
Jak vzniká?
Kloubní onemocnění typu osteoartróza jde ruku v ruce s věkem, genetickou výbavou, za jeho vznik ale může i nadměrné přetěžování kloubů, nadváha, přílišná námaha nebo špatné držení těla. Kromě bolesti, kterou poškození chrupavky vyvolává, bývá v kloubu přítomen i zánět. Následky jsou nepříjemné – omezená hybnost končetin i úbytek svalové hmoty v oblasti kloubu. Onemocnění má čtyři stádia – stupně a poslední z nich již významně a velmi negativně ovlivňuje kvalitu života člověka.
Existuje řešení?
V lékárnách jsou k dostání preparáty obsahující látky chondroitin sulfát a glukosamin, které stimulují produkci vlastního kolagenu v chrupavce. Prvně jmenovaný má navíc protizánětlivý efekt, glukosamin zase ulevuje od bolesti.
Udržovat klouby v pohybu však můžeme také pravidelným pohybem a sportem, rehabilitačním cvičením či správnou stravou.
Které potraviny jsou vhodné pro klouby?
Pojídáním ovoce a zeleniny rozhodně nic nezkazíte. Jak ukazují dlouhodobé studie, je prokazatelné, že pravidelná konzumace brokolice, květáku, bílého zelí, zelených klíčků, kedlubny a kapusty, pomáhá předcházet vzniku zánětlivých kloubních onemocnění. A co si ještě dát? Ideální je pro klouby také ovoce bohaté na vitamín C. I ten totiž hraje významnou roli v boji se zánětem. O které ovoce se konkrétně jedná? Pomeranče, jahody, ananas, kiwi…
Aby byly klouby zdravé, je důležité zásobovat je i dostatečnou porcí vápníku. Ten obsahují mléčné výrobky a vhodné jsou zejména ty kysané – kefíry, podmáslí, ale také jogurty.
Chrupavce udělá dobře i olivový olej, který má regenerační účinky a žluto – oranžové koření kurkuma. To nejen dobře chutná, ale pokud se kurkuma užívá pravidelně, dokáže zmírnit bolest i zánět. Přidat ji lze jako ochucovadlo do jídla nebo si z ní připravit tzv. zlaté mléko. K tomu stačí šálek rostlinného mléka, polévková lžíce kurkumy, troška zázvoru, mletého pepře, skořice, muškátového oříšku a kokosového oleje. Osladit se dá například lžičkou datlového sirupu. Tento nápoj má blahodárné účinky nejen na klouby, ale také na kvalitní spánek.