Jaká je kybernetická bezpečnost kardiostimulátorů, defibrilátorů, inzulinových a podkožních pump a také systémů pro srdeční resynchronizační léčbu?
Je jedním z častých dotazů českých pacientů. Podle americké studie z roku 2016 se ukázalo, že pro hackery není nemožné prolomit ochranu těchto přístrojů, a tak získat informace o pacientově zdravotním stavu. V konečném důsledku by mohli tyto informace použít proti němu, dosáhnout například deaktivace terapeutických funkcí kardiostimulátoru a podobně. Sice k tomu dosud nikdy nedošlo, ale na prvním místě je pro výrobce implantátů i pro lékaře vždy bezpečnost pacienta. Proto od roku 2016 výrobci implantátů ve spolupráci s lékaři a dalšími odborníky a techniky aktualizovali softwary a změnili jejich konfigurace takovým způsobem, že k jejich narušení hackery nemůže dojít. Zárukou dlouhodobé bezpečnosti je bezpodmínečné dodržování vysokých bezpečnostních standardů, moderní firmware a kontinuální monitorace problematiky.
Současná situace
Předseda České kardiologické společnosti prof. Miloš Táborský, přednosta 1. Interní kliniky – kardiologické FN Olomouc, je přesvědčen, že v současné době se nelze do těchto systémů nabourat, jsou plně zabezpečeny a není možné pacienta tímto způsobem nijak zasáhnout.
Důležitost implantátů pro pacienty
Pro statisíce pacientů v České republice je některý z implantátů důležitým přístrojem, velmi zásadně ovlivňujícím kvalitu jeho života. Díky například kardiostimulátoru může být život i staršího člověka plnohodnotný a bez velkých omezení. Životnost implantátu je i více než 10 let. Například jedna z pacientek prof. Táborského podstoupila již několikrát jeho výměnu a jen díky kardiostimulátoru může stále žít aktivním běžným životem, řídit auto, může cestovat, a to i do zahraničí, bez problémů a obav.
Systém kontroly zdravotního stavu pacienta na dálku
Právě systém kontroly zdravotního stavu pacienta na dálku jako první uvedla na trh společnost BIOTRONIK. Její „Systém BIOTRONIK Home Monitoring“ dokáže spolupracovat s kardiostimulátory BIOTRONIK, implantovatelnými defibrilátory (ICD), resynchronizačními defibrilátory (CRT) a implantovatelnými srdečními monitory (ICM). Systém BIOTRONIK Home Monitoring poskytne údaje o srdeční činnosti pacienta jeho ošetřujícímu lékaři z kteréhokoliv místa na světě, kde funguje mobilní síť. To představuje pro pacienta velké přínosy, jako je třeba soustavné sledování stavu srdeční činnosti, zvýšení jeho bezpečnosti díky detekci naléhavých událostí, snížení úmrtnosti bez ohledu na příčinu u pacientů se závažným srdečním selháním, a mnohé další.
Zabezpečení implantátů
Podle MUDr. Mariána Fedorco, arytmologa a vedoucího lékaře odd. I 1. Interní kliniky – kardiologické FN Olomouc, je monitoring implantátů po celém světě zabezpečen například i tím, že přístroje jsou připojeny na privátní síť (bez veřejné IP adresy). Všechny implantáty také provádějí přímé ověření vstupů a odmítnou vadné příkazy. Také je nemožné dálkově měnit program implantátu. To vše a mnoho dalších zabezpečení zaručuje bezpečnost implantátu před hackerskými útoky.
Nečekaný problém dneška: elektromobily
Nečekaný aktuální problém dneška ale způsobují kupodivu elektromobily. Jejich konstruktéři a vývojáři prostě s implantáty nepočítali. Za jistých okolností, například při nabíjení vozu, může elektromobil, sice jen na velmi krátkou dobu, ale přesto, přerušit aktivitu implantátu. Existuje teoreticky možnost, že hackeři, kteří by ovládli systém elektromobilu, mohou pacienta s implantátem ohrozit. Proto se prof. Miloš Táborský chce tímto problémem společně s předním výrobcem elektromobilů v blízké budoucnosti zabývat.