Co to je?
Jedná se o nejčastější zhoubný nádor, který se objevuje spíše u starších lidí a jde o rakoviny kůže. Naštěstí se nejedná o smrtelnou formu, je zhoubný z toho důvodu, jelikož dokáže velice významně znetvořit pokožku a tkáně v okolí nádoru. Přibližně 80% bazaliomů se objevuje v oblasti krku či hlavy. Riziko jeho výskytu zvyšuje časté, tzv. „solárkování“, které se provozuje do 25 let života. Na druhou stranu je důležité zmínit, že jde o nejlépe léčitelný typ rakoviny.
Příčiny
Hlavní příčinou vzniku bazaliomu je UV záření, které může způsobit rozklad DNA buněk v pokožce. Dalším důvodem je genetika. Lidé, kteří mají melaninu v pokožce nejméně, jsou více ohrožení bazaliomem než-li lidé s množstvím vyšším – tzv. s fototypem 1 a 2. Rakovina kůže se také objevuje u lidí, kteří jsou dlouhodobě vystaveni působení arsenu nebo radiaci. Ale také u lidí se vzácnými onemocněními jako je Gorlinův syndrom a Xeroderma pigmentosum.
Příznaky
Bazaliom roste buď do hloubky, nebo do šíře. Nejprve se na pokožce objevuje tvrdý uzlík, který nemá odlišnou barvu než kůže. V okolí mohou být viditelné cévky. Po čase se takový hrbolatý útvar propadne do svého středu a má vyvýšené okraje. Střed může být jako vřídek a ohraničení nerovné. Někdy se však může objevit pigmentový bazaliom, který je tmavě hnědý nebo černý. Pokud se objeví žlutobílá, tuhá a nerovná jizva, jedná se o sklarodermiformní basaliom, ten je však vzácnější. Jestliže se objeví bazaliom na trupu, jedná se o tzv. superficiální, který je nejlépe léčitelný.
Léčba
Je důležité bazaliom včas odhalit, aby nedocházelo ke komplikacím – přílišnému rozrůstání do hloubky nebo do šíře. Může totiž nabývat velkých rozměrů a léčba je pak komplikovaná a zdlouhavá + hrozí riziko poškození tkání, svalů a kostí. Prevencí bazaliomu je nevystavovat se slunečnímu záření.