Co to je?
Pojem barefoot je převzatý z angličtiny a volně se překládá jako „naboso“. Pokud bychom to chtěli přeložit doslovně, vyjde nám – bare = bosý, foot = noha. Když to úplně zjednodušíme, mluvíme o chození na boso. Dle mnohých studií je totiž chůze bez bot pro naše tělo, ale i zdraví nejlepší. A bohužel v dnešní době bosí chodíme minimálně. Naši předci na tom byli mnohem lépe. Většinu času chodívali bosí, a když už obuli boty, bylo to na zimu. Jednalo se o obuv s tenkou podrážkou, takže stále jim byly chodidla masírovány kamínky a nerovnostmi povrchu. S rozvojem obuvnictví se začaly vyrábět čím dál silnější podrážky, aby nohu izolovali od podkladu a tím i od chladu. Tvar bot podléhá měnícím se trendům a bohužel pro nás, nám ničí nohu. Pokud je tvar boty do špičky, bota je úzká a deformuje nám prsty.
Zdravá noha = zdravý člověk
Někomu to může připadat jako banalita, řekne si – stočené prsty a ploché nohy má každý druhý, ale opak je pravdou. Pokud jsou nohy v botě zmáčknuté, prsty se nemohou zdravě odvíjet a celá naše chůze se mění. Nejsme dostatečně stabilní a vyvažujeme se jinak. Například tím, že se prohneme v zádech – to má za následek bolesti zad. Od našich chodidel se tedy dost často odvíjí bolesti v bederní oblasti, ale i mezilopatkové a krční. Špatným stereotypem chůze také trpí naše kyčle a kolena. Důležité je tedy citlivé kladení nohy na zem a kontakt se zemí. Člověk by měl cítit kamínky pod podrážkou. Ty nám totiž přirozeně masírují chodidla. Na chodidlech máme také velké množství akupresurních bodů, které souvisí s našimi vnitřními orgány.
Barefoot boty
V posledních letech se staly hitem barefoot boty neboli barefooty, které vám zaručí zdravější nohy a chůzi. Organizují se i workshopy, kde se člověk takové boty naučí vyrábět a pak si je odnese domů. Proč ne? Je to určitě dobrá věc, hlavně pro děti, kterým se noha vyvíjí.