Podzim se pomalu ale jistě hlásí o slovo
Příroda se pomalu ukládá ke spánku. Než se uspí dokonale, vydá nám lidem ještě pár posledních darů, mezi které bezpochyby patří i plody bezu černého. Bezinky jsou velmi populární na jaře, kdy se z jejich lehce smrdutých květů vyrábí vynikající sirup, po létě přichází na řadu plody bezu černého. Bohaté jsou na vitamín C a nyní je nejvyšší čas na jejich sběr.
Bez je rozšířený po celé Evropě
Daří se mu na okrajích cest, v křovinách i na loukách. Tmavá barva jeho plodů se odráží i v latinském názvu rostliny Sambucus nigra. Latinsky se totiž černý řekne niger. Plody se sbírají v srpnu a září. Obsahují kyselinu jablečnou, cukry, třísloviny a v čerstvém stavu i pořádnou porci vitamínu C.
Bezinky v lidovém léčitelství
“Před heřmánkem smekni, před bezem klekni,” znělo přísloví našich předků. Naznačovalo význam, jakému se bez černý dříve těšil. Ze sušených květů se dodnes připravuje čaj, který pomáhá při kašli a nachlazení. Z plodů lze vyrobit ocet, který uleví bolavým končetinám. Uvařit z nich jdou i povidla, která fungují při neuralgických obtížích a podporují vyprazdňování.
Nápoj pro potěchu i k léčení
Na podzim chystají hospodyňky z bezových plodů lahodný likér, kterým si lze zpestřit chladné zimní večery. Z bezinek se připravuje také víno, jež podobně jako povidla ulevuje od silných, palčivých bolestí způsobených podrážděným nebo poškozeným nervem.
Recept na bezinkové víno
Budete potřebovat: 1 l bílého vína, 100 g vylisované bezinkové šťávy (nebo 50 g sušených bezinek)
Postup: Z umytých bezinek vylisujeme šťávu, kterou nalijeme společně s vínem do uzavíratelné skleněné nádoby. Směs promícháme, lahev uzavřeme a víno skladujeme 3 dny v chladné místnosti. Poté je nápoj připravený k pití. Víno se užívá při obtížích 1 polévková lžíce každé 2 hodiny.
Zdroj: Rostliny v domácí lékárně, Wikipedie