Jakmile začne být venku horko, teče pot proudem. Propocené oblečení je nejen nepříjemné, ale mokré skvrny v podpaždí a na zádech navíc nejsou nijak estetické. Jak nadměrné pocení zmírnit? Přinášíme vám pár užitečných tipů!

Pocení samo o sobě není nic špatného, naopak! Náš organismus potem odvádí horkost z těla a ochlazuje se. V klidovém režimu tak přijdeme přibližně o půl litru až litr tekutin denně, při vysokých venkovních teplotách, námaze či stresu je to samozřejmě o něco více.

Pot obsahuje minerální soli a některé organické látky, proto je slaný. Při nadměrném pocení je třeba zvýšeně doplňovat tekutiny, aby tělo nestrádalo nedostatkem minerálů. Ideální je zařadit do pitného režimu minerální vody, které doplní deficit vápníku a hořčíku.

Faktory ovlivňující pocení

Skutečnost, jak moc se potíme, je především geneticky daná, záleží ale i na dalších faktorech. Zvýšené pocení přirozeně zaznamenáme při vysokých teplotách či námaze. Proudy potu se mohou řinout i tehdy, když je tělo vystavené nadměrnému stresu nebo se bojíme. Nadměrné pocení však může mít i zdravotní příčiny. Ženy trápí při hormonální nerovnováze – například během dospívání, v těhotenství nebo menopauze. Větší potivost mívají také lidé s nadváhou, ale signalizovat může i špatnou funkci štítné žlázy či jiné onemocnění.

Pokud se potíte více než je zdrávo, neváhejte s návštěvou lékaře. Proti běžnému pocení můžete vyzkoušet některé z našich následujících tipů.

1. Šalvěj a ocet

Mezi osvědčené tipy našich babiček proti pocení patří šalvějový čaj a jablečný ocet. Oba stahují póry, čímž eliminují pocení. Čaj ze šalvěje je vhodné popíjet vlažný několikrát denně. Pomůže nejen proti bolesti v krku a uleví od zažívacích potíží, ale také zmírní produkci potu. Výluhem ze šalvěje lze také potírat podpaždí.

U jablečného octa jsou dokázané stahující účinky na póry, nevýhodou však je, že příliš nevoní. Kdo nechce zavánět octovým odérem, aplikuje ho na podpaždí a další místa na těle večer.

2. Střídání studené a teplé vody

V horkém letním dni poskytne studená sprcha skvělé osvěžení. Bohužel, je to jen na krátkou dobu, protože tělo se po ní začne potit dvakrát rychleji. Mnohem účinnější je střídavě aplikovat teplou a studenou vodu. Podpoří to činnost cév, zmírní pocení, prokrví pokožku a navíc ji i zjemní.

3. Pozor na stravu

Pocení se zvýší i tehdy, když si budeme pochutnávat na ostrých a tučných pokrmech. V létě je proto vhodné jídelníček upravit, vsadit na konzumaci většího množství zeleniny, ovoce, sáhnout po méně tučných variantách masa a vyhýbat se ostrému koření.

4. Studené nápoje

Také popíjení studených drinků přináší tělu, podobně jako studená sprcha, úlevu. Avšak jen krátkodobou. Tělo se musí s prudkým poklesem teploty rychle vyrovnat a začne se potit. Tuto pravdu znají národy, které jsou doma na poušti. Například kočovné kmeny Tuaregů, kterým se přezdívá vládci pouště, si v horkých dnech vychutnávají silný slazený mátový čaj a dobře ví, proč.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů