Co je vlastně zač?
Artyčok je teplomilná rostlina z čeledi hvězdicovitých, kam patří také slunečnice, ostropestřec či sedmikráska. Dorůstá do výšky maximálně dvou metrů a plodem je nažka. Dříve artyčok rostl planě, ale později se začal pěstovat a šlechtit. Dnes známe dva druhy – u jednoho se jí květní úbory a u druhého stonky a listy. Tepelně se upravuje a je považován za lahůdku. Léčivé účinky mají sušené listy, vařené neobsahují tolik účinné látky.
Jak působí?
Příznivé účinky poprvé popsal již Aristotelův žák ve 4. století př. n. l. Například v Německu je populární dlouho, ale ve zbytku světa je to celkem novinka. A jaké jsou jeho příznivé účinky na naše zdraví? Je velice dobrý při detoxikaci, jelikož regeneruje játra a účinkuje jako jejich ochrana. Látky obsažené v artyčoku se podílejí na štěpení tuků a zvyšují vylučování žluči, což je rozhodně žádoucí. Zabraňují tím poruchám trávení a podporují jeho funkci. Jeho další uplatnění je při odbourávání zásob cholesterolu z krve. Artyčokové listy obsahují cynarin, což je velice účinný antioxidant ze skupiny flavonoidů. Ten pomáhá tělu v boji s toxiny a nemocemi. Zmírňuje také nevolnost, bolesti břicha a odstraňuje plynatost. Artyčok také obsahuje inulin, který pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi, proto se doporučuje diabetikům. Dále bylo zjištěno, že má protialergické účinky a doporučuje se jako doplněk při léčení ekzému. Pomáhá také při poruchách funkce slinivky, jelikož podporuje produkci trávicích enzymů.
Jak se užívá?
Artyčok je k sehnání ve formě tobolek, sušeného čaje nebo v tekuté formě. Pokud jste příznivci čaje, je dobrý odvar. Dvě minuty se povaří sušená droga. Pije se šálek cca čtyřikrát denně. K úpravě trávení, jater a hladiny cholesterolu se užívají dvě tobolky denně o obsahu 320 mg. Při zdravotních obtížích se o užívání doplňků s artyčokem poraďte s lékařem.