Krásná a chráněná květina
Arnika horská nebo také Prha arnika, latinsky Arnica montana, je vytrvalá bylina z čeledi hvězdicovité. Dorůstá výšky 15 až 70 cm, má přízemní listy uspořádané v růžici a kvete výraznými žlutooranžovými květy. Kvete od června do srpna. Arniku v České republice jen tak nenajdete. Roste totiž převážně v horských oblastech, kde je půda chudší na živiny. Většinou na horských pastvinách, rašelinných loukách a v mokrých oblastech. Spatřit jí můžete v Krkonoších, na Šumavě, pokud budete mít štěstí, tak i v Třeboňské pánvi, Brdech, Jeseníkách, Beskydech a Vsetínských vrších, ale to spíše zřídka. Patří k ohroženým druhům, a proto je u nás zákonem chráněna. Zajímavostí je, že je arnika horská evropský endemit.
Léčí, ale může i zabíjet
Prha arnika je sice léčivá bylina, ale zároveň je jedovatá. Proto se používá pouze zevně a čaje z ní se nedoporučují. Má dlouhou tradici používání v léčitelství. Nejlepší je v podobě tinktury a na rány se přikládají obklady – na krevní sraženiny, pohmožděniny, modřiny, ale i černé nehty. Je účinná proti otokům, natrženým svalům a drobnějším poraněním. Doporučuje se i při rekonvalescenci ochrnutých končetin po mozkové příhodě. Má také protizánětlivé účinky, a proto pomáhá při zánětech zubů, ústní sliznice, můžeme s ní potřít bodnutí hmyzem. Je dobrá i proti vředům a křečovým žilám. Pozor! Nedávejte přímo do otevřené rány. Odborník může arniku předepsat k užívání vnitřně při kardiovaskulárních onemocněních. Tato bylinka se používá i v homeopatii.
Snadno zaměnitelná
Sběr arniky horské je v České republice zakázán, dováží se ze zahraničí. Tato květina je snadno zaměnitelná s kamzičníkem, hadím mordem či omanem. Poznávacím znamením je, že arnika nemléčí, tzn. že listy neobsahují mléčné žlázy.