Léto, slunce, dovolená, ale také nežádoucí rudé opálení, které umí pěkně potrápit. I to jsou atributy prázdninové sezóny, která se nezadržitelně blíží. Na volné dny na slunci, kdy dobijeme baterky a načerpáme vitamín D, se těšíme celý rok. A když už se přeci jen přihodí nějaký ten incident při slunění, máme pro vás tip, jak si ušetřit bolest a urychlit hojení.
Pobyt na slunci má blahodárné účinky. Stimuluje produkci vitamínu D, který naše tělo potřebuje pro správné vstřebávání vápníku a zdravý růst kostí a zubů. Při nadměrném slunění však hrozí spálení pokožky, které je nejen velmi nepříjemné, ale také zvyšuje riziko vzniku melanomu – rakoviny kůže.
Bezpečné opalování
Slunit se není zakázáno, jen je třeba dodržovat určitá pravidla a brát v potaz fototyp pokožky, kterou disponujeme. U rozdělení do jednotlivých fototypů záleží na tom, jak výrazná je pigmentace kůže, tedy v jaké míře a jak je v ní rozvrstven melanin. Záleží i na barvě očí a vlasů. Obecně platí, že čím světlejší kůže, vlasy a oči, tím nižší fototyp a odolnost vůči slunečním paprskům.
Světlé typy kůže mají kratší vlastní ochranu a již po pár minutách mohou bez ochrany na slunci zarudnout. Při volbě opalovacího prostředku by měli lidé s fototypem 1 a 2 sáhnout po co nejvyšším faktoru. Pro tělo je ideální SPF 30 – 50, na obličej by měl být filtr s padesátkovou ochranou.
Vyšší fototypy mohou pobývat na slunci bez ochrany o něco déle, než jejich světlí kolegové. V průměru je to něco kolem půl hodiny a mazat by se měli opalovacími prostředky s SPF 15 – 20.
Rudá pohroma
I přes použití opalovacího krému nebo spreje se však stává, že kůže zrudne. Na vině může být příliš tenká vrstva ochranného prostředku, kterou jsme na pokožku nanesli, vynechání některých míst na těle nebo jednoduše uplynutí doby, po níž „opalovák“ funguje.
Ke zmírnění důsledků přílišného slunění existují produkty, které lze koupit v lékárnách. Kdo raději sází na přírodní cestu, ten by měl sáhnout po aloe vera! Rostlina typická svými ostnitými listy je rozšířená po celém světě a využívá se v potravinářském, kosmetickém i farmaceutickém průmyslu.
Z aloe můžeme využít její šťávu i gel, který je obsažený v dužnatých listech. Gel má protizánětlivé, antibakteriální i zklidňující účinky. Pomáhá hojit kožní problémy, včetně spálenin od slunce, které narušují horní vrstvu kůže. Po potření zarudlého místa gelem se postiženému uleví, zanícená pokožka bude hydratovaná a rychleji zregeneruje.