Bagatelizovaný alkohol
V České republice je pití alkoholu běžná záležitost. Je to velice rozšířený zlozvyk, kterému se u nás oddává až desetitisíce lidí. Většina si vůbec neuvědomuje, že má s alkoholem problém. Podle posledních statistik má tento problém 10% žen a 25% mužů. Popíjení piva je u nás koníčkem, někdy až denní rutinou. Nejhorší je, že pití alkoholu je rozšířeno i mezi mládeží. Není tomu věnována taková pozornost jako drogové závislosti. Alkohol je sice legální droga, ale srovnatelná s opiáty či kokainem. U lidí, kteří hojně pijí alkohol, může dojít ke ztrátě rodiny, manželství, práce a kontaktu se společností.
Alkoholismus?
Alkoholismus je chronická, recidivující choroba, která postihuje člověka jak fyzicky, tak psychicky. Průběh závislosti na alkoholu je různý, podle toho, jaký alkohol je zneužíván. Přestože se tvrdí, že mírné pití je zdraví prospěšné, hranice je velice tenká. Jakmile se dávky alkoholu zvýší, může dojít k poškození jater, ledvin, slinivky, střev, ale i mozku. Alkohol nakonec nahradí stravu a člověk se potýká s podvýživou. V konečném stádiu může dojít k selhání orgánů či celého organismu a vede k smrti jedince.
Příčiny pití alkoholu jsou velice různorodé. Může jít o společenskou záležitost. U některých lidí jde o pocit uvolnění, který alkohol způsobuje – řeší tím těžké životní události, smutek, nebo naopak oslavování, pití jako druh zábavy, apod. Podle dostupných studií, je pravděpodobnost vzniku závislosti na alkoholu vyšší u dětí rodičů alkoholiků. A to i přesto, pokud jsou vychovávány v rodinách, kde se alkohol nepije.
Jak poznám, že jsem závislý/á?
- Tajné pití
- Nekontrolované pití
- Tzv. okénka – výpadky paměti na dobu v opilosti – se zvyšující se frekvencí
- Trvalé myšlenky na alkohol
- Narušení vztahů s okolím
- Pocity viny nebo úzkosti
- Odůvodňování pití
- Agresivní chování
- Změna dosavadního zaměstnání
- Nápadná sebelítost
- Výskyt prodloužené intoxikace
- Třes rukou či celého těla
- Lhaní
- Snížená tolerance
- Alkoholické psychózy
- Pravidelné ranní doušky
- Pokles chuti na sex
- Poruchy tělesného zdraví
- Vytváření tajných zásob alkoholu
- Nespavost, pocení, podrážděnost
- Neschopnost přerušit pití
Závislost na alkoholu se dá zjistit z krevních testů, zejména z jaterních testů. Člověk závislý na alkoholu by měl navštívit odborníka a poradit se s ním na postupu. Pokud člověk, který má s pitím problém, nebude sám chtít přestat, je snaha okolí marná. Je důležité alkoholikovi nabídnout pomocnou ruku a být mu oporou + být důslední v dohodnutém postupu. Na řešení problému pacient přistoupí spíše v době abstinenčních příznaků.
Existují potravinové doplňky, které mohou pomoci
Lékař v rámci odvykací léčby předepisuje psychofarmaka. Pacientovi mohou také pomoci multivitaminové doplňky a minerální přípravky. Člověku závislému na alkoholu většinou chybí vitaminy skupiny B, vitamin C a minerály jako je hořčík, zinek a chrom. Posílit játra a zbavit tělo toxinů pomáhá ostropestřec mariánský. Preventivně proti abstinenčním příznakům působí látka prostalgin E produkovaná mozkem a její stimulaci napomáhá pupalkový olej – ten je dobré užívat třikrát denně 1 000mg (můžete nahradit brutnákovým olejem 1x denně 1 000mg). Léčivka nazývaná kava pak podporuje spánek. Další potravinový doplněk zmírňující touhu po alkoholu se nazývá kudzu – výtažek z vína pocházející z Číny nebo Japonska, užívejte 150 mg výtažku 3x denně.