Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na vnější podněty. Tělo vyplavuje různé látky jako tromboxany, prostaglandiny a leukotrieny, které organismus poškozují. V České republice trpí nějakou formou alergie přibližně pětina obyvatel.
Popis
Hlavní roli u alergie hraje náš imunitní systém. Ten slouží k obraně těla a má za úkol rozlišit, které agens je tělu vlastní, a které nikoliv. U mnohých lidí je však porušena tolerance neškodných agens z okolního prostředí a rozvine se u nich alergie. Svou roli hraje alergen, v podstatě neškodný antigen, který je u některých lidí schopen vyvolat patologickou imunitní reakci. Mezi nejčastější alergeny patří pyly, prach či zvířecí alergeny. Mezi projevy alergické reakce patří zduřelá nosní sliznice, zarudnutí a svědění kůže nebo očí, ekzém a další kožní reakce.
Historie
Ačkoliv alergie a její projevy jsou staré jako lidstvo samo, pojem alergie byl poprvé použit až ve 20. století rakouským pediatrem Clemensem von Piruetem. V devatenáctém století byla objevena žírná buňka, která je zodpovědná za alergickou reakci. Ve dvacátém století byla poprvé uveřejněna účinná léčba medikamenty. V posledních letech stále narůstá počet lidí s různými alergiemi. Jedná se zejména o astma a sennou rýmu.
Léčba
Mezi medikamenty, které se užívají při alergiích patří antihistaminika, která zablokují histamin tak, aby nemohl působit na tkáně. Dále se užívají dekongestiva, které stahují cévy a díky nimž oteklá nosní sliznice splaskne. Dále se podávají antileukotrieny, které se užívají při lehčích formách astmatu.
Dodatek
Projevem rychle nastupující a závažné alergie je anafylaktický šok, ke kterému může dojít při kontaktu s jakoukoliv cizí látkou. Anafylaktický šok může být způsoben potravinami, léky či hmyzím bodnutím. Mezi nejčastější projevy patří kopřivka, otok dýchacích cest a pokles krevního tlaku.