Co to je?
Afty jsou drobné, velice bolestivé vřídky, které se tvoří uvnitř dutiny ústní. Mohou být malé jako zrnko máku, ale i dorůst několika centimetrové velikosti. Najdeme je na jazyku, dásních, patře i na tvářích. Afty se vytvoří náhle a mizí do jednoho až tří týdnů. Postihují častěji ženy než-li muže. Není to závažná nemoc, ale díky své bolestivosti člověka omezuje při jídle a pití. Pozor! Afty lze objevit u malých dětí, je dobré je rychle zaléčit gelem nebo ústní vodou. Poraďte se s lékařem či lékárníkem.
Příčiny
Nejčastější příčinou aftu bývá poranění uvnitř dutiny ústní ostrým předmětem, kdy nám vznikne menší či větší ranka. Může to být od zubní protézy, od kartáčku, ostrého okraje lžíce, nože apod. také kousnutí se, bývá velice časté. Nelze vyloučit ani virový původ. Dalším spouštěčem bývá stres. Při stresu je náš imunitní systém oslaben a přehnaně reaguje na bakterie běžně přítomné v dutině ústní. Dle některých odborníků můžou afty vyvolat i určité potraviny jako např. ovoce, citrusové plody, rajčata a velice kořeněná jídla. Je také možné, že se jedná o alergickou reakci na lepek či konzervační látky obsažené v potravinách.
Příznaky
Malé bělavé vřídky uvnitř dutiny ústní, s červeným lemem okolo. Již před samotným objevením aft člověk pociťuje řezavou bolest nebo pálení. Afty jsou nejbolestivější v prvních dnech, kdy bývá obtížnější jíst a pít. Pomalu se na nich dělá povlak, který už není tak bolestivý a postupně vřídek mizí. Pokud by afty nemizely déle jak dva týdny, poraďte se s lékařem. To samé platí tehdy, pokud už přes bolest nemůžete ani pít ani jíst. Nebo pokud se objeví horečka nad 38°C.
Jak na ně?
Lékaři se shodují, že afty jsou projevem nedostatku vitaminu B. V lékárnách je běžně k dostání volně prodejný B komplex. Dříve se vřídky potíraly genciánou – fialovou vodičkou, od které byla celá pusa fialová. V dnešní době je na výběr hned z několika gelů. Důležitá je však prevence – dodržujte pečlivě ústní hygienu a vyvarujte se poranění uvnitř dutiny ústní. Trpíte-li na afty, dbejte na svůj imunitní systém. Podpořit jej můžete vitaminem C, echinaceou, různými minerály, flavonoidy atd. Pravidelné jezení cibule je též dobrou prevencí. Cibule má antiseptické účinky.