V posteli člověk stráví přibližně třetinu života a dobře se vyspat je důležité nejen pro naše fyzické, ale i psychické zdraví. Během noční relaxace organismus regeneruje a nabírá sílu. Problémy s usínáním jsou ve společnosti stále častějším jevem a mnohokrát jsou způsobeny naší vinou. Čeho se vyvarovat a jaká pravidla dodržovat, aby byl odpočinek plnohodnotný?

Během spánku se naše tělo zklidní, dochází k útlumu vědomí a nastává fáze relaxace. Svalstvo těla se uvolňuje, zpomaluje se dýchání, snižuje teplota i krevní tlak a organismus si může konečně „vydechnout“. Nejen pro fyzické procesy je důležitý kvalitní spánek. Jeho nedostatek se zásadně podepisuje také na naší psychické stránce a celkové pohodě.

Kdo za to může?

Problémy s usínáním jsou v populaci velmi častým jevem a faktorů, které ho ovlivňují, je mnoho. Výzkumy ukazují, že až padesát procent žen a dvacet pět procent mužů špatně spí. Viník? Stres a nezdravý životní styl!

Člověk, který se příliš nervuje, produkuje zvýšené množství hormonů, které udržují tělo v napětí. Organismus je tzv. napružený, nedokáže „vypnout“ a usnout. Vinu za špatné spaní nese také nekvalitní strava a nedostatek pohybu. Nespavostí, odborně insomnií, se zabývá hned několik lékařských oborů. Než se však vydáte navštívit odborníka, je vhodné vyzkoušet zásady správné spánkové hygieny. Často zaberou a lékaře už není třeba.

Tipy, jak přivolat spánek

  1. Do postele ve stejnou dobu. To je základní pravidlo, kterého bychom se měli dodržovat pro snadné usínání. Tělo si zvykne na určitý biologický rytmus a spánek přivolá jednodušeji.
  2. Jíst nejpozději tři hodiny před spaním. Chodit do postele s nacpaným žaludkem není dobré. Tělo má spoustu práce se zpracováním potravy a nemůže se uvolnit. Před spaním bychom také neměli konzumovat kávu, alkohol nebo chuťově výrazná jídla.
  3. Nedohánět nedostatek spánku přes den. Tím se problém opravdu nevyřeší. Do postele bychom měli uléhat unavení a pokud si přes den potřebujeme dát „šlofíka“, tak by neměl být delší než 30 minut.
  4. Dbát na správnou teplotu v místnosti. Ideálně by měla být mezi 16 až 18°C.
  5. Zdravé prostředí pro spánek. Také hygiena ložního prádla hraje při usínání roli. Povlečení je dobré vyprat jednou za dva týdny, a to na 60°C. Jen tak ho zbavíme roztočů a nečistot, které mohou způsobit podráždění kůže a vznik alergií.
  6. Zatáhnout závěsy. Světlo pronikající oknem do místnosti aktivuje mozek, a tím plaší spánek. Uléhat bychom proto měli v zatemněné místnosti.
  7. Zklidnit mysl, vypnout mobil i televizi. Sledování displeje telefonu, tabletu či televize, může rozjitřit mysl a rozproudit krev. Minimálně hodinu před spaním se proto těchto činností vyvarujte.
avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů