Když teploty atakují tropickou třicítku, nastává náročné období pro starší či citlivé osoby, děti nebo pro lidi se zdravotními obtížemi. Víte, jaké zásady dodržovat v horkých dnech? Přinášíme vám shrnutí důležitých bodů, s nimiž si užijete léto bez větších problémů.

Prázdniny jsou pomalu u konce a také léto už se přehouplo do své druhé poloviny, přesto nás počasí stále oblažuje spoustou slunečních paprsků a velmi vysokými teplotami. Někomu to může vyhovovat, většina lidí však vedrem trpí. Únava, špatný spánek, horší koncentrace, i to jsou jevy, které patří k horkému letnímu počasí. Jak to zařídit, aby se nás vedra dotkla co nejméně? Přinášíme vám pár tipů.

1. Hydratace

Dostatečný příjem tekutin je v parných dnech velmi důležitý. Dle doporučení odborníků je za normálních podmínek potřeba vypít 300 ml na 10 kg tělesné váhy. Ve vedru je však třeba „přitlačit“ a v pitném režimu zvýšit příjem tekutin, klidně i dvojnásobně. A co pít? Ideálně vodu, kterou lze dochutit plátky citrusů či snítky máty. Do sklenice je dobré alespoň jednou či dvakrát za den nalít také neslazenou minerální vodu, která doplní látky, které jsme ztratili nadměrným pocením. Sladkým, i když chlazeným, limonádám či alkoholickým nápojům se spíše vyhýbejte. Sice nám krátkodobě přinesou osvěžení, po jejich vypití se však budeme více potit a také nás může pěkně bolet v krku.

2. Pobyt ve stínu

Kdo vyrazí během letních veder ven, měl by se co nejvíce zdržovat ve stínu, aby nedošlo k přehřátí organismu a hlavu zakrývat pokrývkou v podobě klobouku či kšiltovky. V době, kdy je horko největší (zpravidla od 11 – 15 hodin), je lepší raději zůstat v budovách a procházku či sportování odložit na později.

3. Vlažná vzpruha

Osvěžení dodají nejen nápoje, ale také sprcha, která by měla být vlažná. I když v horku toužíme po rychlém ochlazení, ledová sprcha nám ho přinese jen na krátkou chvíli. Kohoutek proto otočte na prostředek a sprchujte se vlažnou vodou. Osvěžení docílíte, a to na delší dobu.

4. Ochrana pokožky

Sluneční paprsky nepřinášejí pouze horko, nesou s sebou i škodlivé záření, které může pokožku spálit a v závažných případech zapříčinit rakovinu kůže. Při pobytu venku proto kůži ošetřujeme opalovacím krémem s dostatečným UV faktorem, případně nosíme oblečení s dlouhým rukávem. Šaty, košile i trička volíme z přírodních materiálů, které jsou nejen příjemné na kůži, ale jsou také prodyšné.

5. Lehká strava

Také to, co jíme, ovlivňuje naši kondici v horkých dnech. Vyhněte se proto tučným pokrmům a vsaďte ve vedrech na lehčí chody s dostatkem zeleniny a ovoce. Tělo získá to, co potřebuje a nebude zatížené zpracováváním většího množství tuků či cukrů. Ve vedru proto volte raději menší porce, jsou nyní pro organismus mnohem příjemnější než velké porce a těžké pokrmy.

Tip jak se lépe vyspat: spací oděv z přírodních materiálů (bavlna, len, hedvábí) uložíme na pár hodin před spánkem do lednice. Osvěžení zaručeno!

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Kortikoidy a jejich vedlejší účinky