Mezi nejčastější příčiny vzniku kašle patří virová onemocnění. A protože zimní období je na virové infekce bohaté, bývá kašel častým průvodcem chladných dnů. Jak se s otravným kašláním poprat za pomoci přírodních prostředků? Dáme vám pár tipů!
Životně důležitý reflex
Kašel je obrannou reakcí těla, jak z organismu – konkrétně z plic odstranit sekrety, hlen a škodliviny. Kašel je proto velmi důležitý reflex. Svaly kolem plic se během něho stahují, velkou rychlostí vytlačují vzduch a uvolňují dýchací cesty.
Virová nachlazení v prvních dvou dnech běžně provází suchý, dráždivý kašel. Po pár dnech tělo začne produkovat hlen, který zachycuje viry, a ty je třeba z těla tzv. „vykašlat“, aby se člověk mohl uzdravit.
Domácí prostředky proti kašli
1. Pitná kúra
Při léčbě kašle je velmi důležitý příjem tekutin, který pomáhají zvlhčovat a zklidňovat podrážděné sliznice i rozpouštět hleny. Optimální je pití teplého čaje nebo vody. Zejména bylinné čaje obsahující éterické oleje – například tymián nebo šalvěj. Suchý dráždivý kašel pomůže zklidnit čaj ze slézu, divizny či bezu černého.
Dalším osvědčeným prostředkem proti kašli je šálek teplého mléka oslazeného medem.
2. Domácí sirupy
Kdo se v létě věnoval sběru jitrocele a bylinu naložil do cukru, má nyní výhodu. Jitrocelový sirup dobře chutná a také tlumí kašel.
Velmi populární je také cibulový sirup, který lze doma snadno připravit. Cibuli stačí nakrájet na kousky a zasypat cukrem. Zelenina pustí šťávu, která se užívá několikrát denně po lžičkách.
3. Zábaly
Teplé zábaly kolem hrudníku jsou dalším „babským“ způsobem, jak se zbavit kašle. Pro zábal můžeme použít vařené brambory, které rozmačkáme, zabalíme do utěrky a přiložíme na hruď. K bramborám můžeme přimíchat i tvaroh, který vytahuje z těla vlhkost. Podobně funguje i kaše z rozvařeného lněného semínka ve vodě nebo zahřátého lněného oleje.
Pozor! Obsah zábalu nikdy nepřikládáme přímo na kůži, vždy musí být nějaký mezistupeň – například utěrka. Příjemně teplý zábal přiložíme na hruď, omotáme ručníkem a necháme působit. Teplo uvolňuje hleny, prohřívá a zmírňuje nutkání ke kašli.
4. Inhalování
Efektivní metoda k uvolnění ucpaného nosu i při kašli jsou inhalace. Do mísy nebo rendlíku uvaříme heřmánkový, šalvějový či tymiánový čaj. Použít se dá i horká voda s pár kapkami éterického oleje. Další postup už je velmi jednoduchý. Pacient se nakloní nad mísu, hlavu si zakryje ručníkem nebo prostěradlem a vdechuje páru. Jen pozor na to, aby unikající pára nebyla příliš horká a nedošlo k opaření!