Co to vlastně je?
Zubní kaz je v podstatě poškození zubu, které vzniká bakteriální infekcí zubní tkáně. Zubní kaz je velice běžný zdravotní problém, kterým trpí prakticky každý člověk. S rozvojem civilizace se však daří jeho vzniku účinněji předcházet. Je to díky přechodu od hrubozrnné stravy (v době kamenné) k mechanicky upravované, která je podstatně měkčí a pro zuby vhodnější. Je to také díky preventivním programům zdravotních pojišťoven a osvětou v zubní hygieně.
Příčiny
Zubní kaz vzniká působením bakterií na zubní sklovinu. Přijímaná potrava zanechává na našich zubech povlak, tzv. plak, který právě obsahuje bakterie a sacharidy, které se rozkládají na kyseliny a leptají zubní sklovinu. Jestliže se pak bakterie dostanou do tkáně zubu, vzniká kaz. Někteří odborníci se domnívají, že vliv na vznik zubního kazu mají i genetické predispozice, ale to je v posledních letech vyvracováno. Je také dokázáno, že zuby se více kazí ženám během těhotenství a kojení. Samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit, že hlavní příčinou vzniku zubního kazu je snížená či špatná zubní hygiena!
Příznaky
První se objevuje citlivost zubu na horké, studené a sladké. Později bolest zubu, někdy může dojít k odlomení jeho části nebo jeho rozpadu. Okem bývá nejprve pozorovatelná bílá skvrnka, která později žloutne až černá.
Prevence a léčba
Prevence zubního kazu je důkladné a pravidelné čištění zubů kvalitní zubní pastou a kvalitním kartáčkem. Zuby se musí čistit minimálně dvakrát denně – ráno a večer, vhodné je i po obědě či po sladkém. Doporučuje se dočišťovat zubní sprchou či mezizubními kartáčky, jedině tak se zbavíme zubního plaku dokonale. Důležité je docházet k zubnímu lékaři na pravidelné preventivní prohlídky nebo ihned, když se objeví bolest. Jestliže je zub napaden, zubař se provrtá k ložisku, které vyčistí a zacelí plombou.
Pokud pacient zubní kaz zanedbá, může pokračovat až do nitra okostice, kde se rozvine v zánět. Infekce může proniknout až do krevního oběhu a způsobit zdravotní komplikace.