O co jde?
Zarděnky, odborně rubeola, je velice nakažlivé virové onemocnění, které se projevuje červenou vyrážkou na těle. Proti zarděnkám se v České republice očkuje. Podává se oslabená vakcína příušnic, spalniček a zarděnek, dětem v patnáctém měsíci života a poté se přeočkovává po šesti až deseti měsících. Zarděnky jsou velice rizikové pro těhotné ženy. Pokud se nakazí v prvním trimestru, může dojít k potratu nebo se mohou objevit vývojové vady. S délkou gravidity riziko klesá. Dítě se také může nakazit při porodu – kongenitálně. V tomto případě pak dojde k rozvoji tzv. Greggorova syndromu. (Ten se projevuje hluchotou, slepotou, postižením CNS, srdečními vadami, aj.)
Příčiny
Onemocnění je způsobeno virem, který se přenáší kapénkovou infekcí nebo transplacentárně. Je to velice nakažlivé onemocnění s dlouhou inkubační dobou.
Příznaky
Inkubační doba je 15-20 dní, přičemž z počátku nakažený nemá žádné příznaky. Později se objeví teplota, zimnice a zduří uzliny. Dále se objeví makulopapulózní vyrážka – nejdříve na obličeji, poté se rozšíří po celém těle, přičemž směrem ke končetinám slábne. Průběh bývá mírný, sráží se pouze horečky. Pokud dojde ke komplikacím, může se objevit artritida, myokarditida a encefalitida.
Léčba
Zarděnky nemají specifickou léčbu. Zmírňují se pouze příznaky, jako je horečka. Jak již bylo zmíněno, proti zarděnkám se povinně celoplošně očkuje. Pokud se dostane do styku s virem těhotná žena, profylaxe protizarděnkovým imunoglobulinem je možná, ale nechrání spolehlivě před infekcí a postižením plodu.